Сериозният ръст на заболяването в Европа се дължи на многото неваксинирани, казa д-р Бацелова

Имахме доста добър имунизационен обхват на морбили, но от 2018 г. насам той е около 92%. През 2020 и 2021 г. сме под 90 на сто. Това е смъртоносен вирус и има риск при покритие под 95% заболяването да бъде внесено от Европа. Към момента няма данни за нови случаи на морбили в България. Това каза епидемиологът д-р Християна Бацелова в ефира на „Твоят ден”.

„Сериозният ръст на морбили в Европа се дължи на многото неваксинирани. В Босна и Херцеговина, например, обхватът е само 43%. Това неминуемо води до завръщане на заболяването. Във всяка една възраст заболяването може да протече тежко. Най-големи усложнения обаче може да се получат при децата до 5-годишна възраст, които са неваксинирани, както и при възрастните над 30 г.”, посочи медикът.

Лаймска болест, морбили и коклюш: Как да се предпазим

По думите ѝ ваксината срещу морбили у нас е задължителна. „Първата доза се прилага на 13 месеца, втората - на 12 години”, обясни д-р Бацелова. 

Според нея морбили е въздушно-капкова инфекция, която лесно се разпространява при кихане и кашляне. „Инкубационният период е около 21 дни, а средно към 10-14-и ден контактните вече имат симптоми. Сред тях са повишена температура, хрема и „воднисти” очи. След това излиза ситен обрив, който се разпространява от главата. Този вирус води до имуносупресия”, отбеляза още епидемиологът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петкова