Снимка: iStock
Напитката се извлича от растението Camellia sinensis
Смята се, че синият чай може да „излекува всичко“ благодарение на разнообразните си ползи за здравето. Напитката, известна също като чай Оолонг, е традиционна за Китай и има синкав оттенък. Извличана е от растението Camellia sinensis.
Той може да променя цвета си в зависимост от това, с какво е смесен, поради своето pH и има вкус, по-близък до този на зеления, отколкото на черния.
От векове чаят се консумира в Тайланд, Виетнам, Бали и Малайзия за готвене, боядисване на тъкани или дори за производство на козметика. Според Испанската фондация за сърцето веществата в синия чай активират органолептичните свойства и предотвратяват развитието на заболявания като рак, инфаркт на миокарда, инсулт, невродегенеративни процеси и патологии на имунната система.
Открийте лечебните ползи на куркумата
Напитката също така подпомага дихателните функции, намалява нивата на кръвната захар и холестерола и предпазва черния дроб. Пиенето на чаша син чай намалява вредните концентрации на триглицеридите и лошия LDL холестерол, като същевременно повишава нивата на добрия HDL холестерол, предотвратявайки атеросклероза, инфаркт, кръвни съсиреци или хипертония.
Той помага и при диабет, тъй като наличието на фенолна киселина подобрява секрецията на инсулин, регулира метаболизма на глюкозата и предотвратява прекомерното усвояване на захарта. Чаят оолонг също така помага за по-добър сън през нощта, като подпомага отпускането на мускулите, тъй като не съдържа кофеин. Той подготвя организма за дълбока и продължителна почивка, поради което се препоръчва за хора, страдащи от нарушения на съня.
Лечебните свойства на растенията (ВИДЕО)
Благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти чаят спомага за потискане на действието на свободните радикали и подобрява здравето на кожата, като предотвратява появата на бръчки. Смята се, че е полезна и при екземи и слънчеви изгаряния.
Наличието на биофлавоноиди насърчава растежа на косата, спомага за нейното сгъстяване и поддържа естествения ѝ цвят. Въпреки че може да се консумира по всяко време на деня, експертите препоръчват да се пие след хранене, тъй като подпомага храносмилането.
Редактор: Габриела Винарова