Снимка: iStock
Информацията е на Европейската комисия “Коперник”
Европейският континент се затопля два пъти по-бързо от средното за света в последните 45 години. 2024 година е най-топлата, регистрирана откакто се правят метеорологични измервания. Това съобщиха от програмата за мониторинг на климата на Европейската комисия “Коперник”. Данните сочат, че през 2024 г. температурите в световен мащаб са били с 0,72 градуса по-високи от средното за периода 1991-2020 г. и с цели 1,6 градуса над прединдустриалните нива.
Изменението на климата – какво сочат най-новите научни данни
Средната глобална температура през 2024-а е била 15,10 градуса по Целзий. За първи път показанията са с 1,6 градуса над тези от прединдустриалната епоха. Дълго време климатолозите предупреждават, че за планетата е фатално, ако се затопли с повече от 1,5 градуса спрямо посочената база. По последни данни това вече е факт. А това доведе със себе си редица негативни явления - от мащабни горски пожари до унищожителни наводнения, които засегнаха различни краища на европа и света.
Това доведе със себе си редица негативни явления - от мащабни горски пожари до унищожителни наводнения, които засегнаха различни краища на Европа и света, сочат от Европейската комисия в България.
2024 was the warmest year for all continents, except Antarctica and Australasia. In Europe, 2024 exceeded the 1991–2020 average by 1.47°C and the previous record from 2020 by 0.28°C.
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) January 10, 2025
Read the full Global Climate Highlights 2024 here: https://t.co/s3JeRjZUyg
#C3S #GCH2024 pic.twitter.com/XMMwSbSzPv
„Всеки месец от януари до юли е бил най-топъл и поставя рекорд, но когато съберем всички месеци заедно, тогава данните са невероятни - обобщават най-топлата година в историята", посочи Карло Буонтемпо - директор на програма "Коперник".
Видео:"Ройтерс"
„Вървим по пътя на самоунищожението, който въпреки предупрежденията на учените, нациите продължават да не успяват да изпълнят своите отговорности и това е тревожно", посочи Чуквумерие Окереке, професор по глобално управление на климата в Британския университет в Бристол.
Метеоролозите в България отчитат и допълнителен проблем.
„Районът на Източно Средиземноморие е един от най-бързо затоплящите се, дори спрямо останалите райони на Европа. Темповете при нас са дори малко по-бързи от тези, които са средно за континента”, отбеляза доц. Лилия Бочева, директор на департамент „Метеорология”.
Рекорд и у нас. През 2024 година е отчетено покачване от 2,1 (два градуса и една десета) градуса по Целзий над нормата за средна температура за последните 30 години.
Според експертите, ако не се вземат мерки за ограничаване на вредите от човешката дейност върху климата - горещите вълни, тежките суши и рисковете за човешкото здраве ще се увеличат.
Учени: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята (ВИДЕО)