Снимка: iStock
Говори проф. Мария Стаевска
Само алергията ли води до оток по тялото? За подценяването на симптом, зад който може да се крие рядкото заболяване наследствен ангиоедем, говори проф. Мария Стаевска в предаването „Пулс” по NOVA NEWS.
Болестта може да доведе до фатален край, но също така може и с години да не бъде открито „просто, защото не се мисли за него”, както казва професорът.
Стаевска разказа, че много често това заболяване трудно може да бъде диагностицирано, а в България са установени около 100 паценти. Тя смята, че има още 50 човека, които все още не са установени.
Каква е разликата между алергиите и непоносимостта към определени храни?
Професорът обясни, че при наследствен ангиоедем отоците са по крайниците, гениталиите, лицето, шията, устните и дори ларинкса, където опасността от фатален край е много висока. Лекарят обясни, това, което отличава заболяването от други ангиоедеми са коремните кризи – остър хирургичен корем. Тя допълни, че са имали случай на пациент, който е имал 60 годишно забавяне на диагностиката на болестта.
Професор Стаевска каза, че при точното лечение проблемът с отока и коремната криза изчезва за 30 минути.
Тя посочи, че алергичният отоко се различава от този при наследствения ангиодем. При алергичният е ясно от какво се е получил и започват бързо, докато при наследствения ангиоедем те стават много по-бавно. "Отокът може да нараства по тялото постепенно", допълни лекарят. А също така обясни, че при коремните кризи състоянието е доста тежко - има силни болки, повръщане, диария, има и шокови състояния.
Стаевска обясни, че например, ако се направи адреналин при алергичния шок, той действа бързо, а при наследствения ангиодем обратният процес се случва в продължение на няколко часа.
Лекарят предупреди, че при оток на шията трябва да се реагира веднага.
Как да се преборим с пролетните алергии
Целия разговор гледайте във видеото.