Това е първата му реч пред законодателния орган след встъпването му в длъжност

В първата си реч пред Конгреса на САЩ след повторното си встъпване в длъжност на 20 януари тази година американският президент Доналд Тръмп каза, че "работи за край на войната в Украйна".

Тръмп произнесе най-дългото подобно обръщение в историята. То продължи повече от час и 40 минути. Речта му надмина предишния рекорд, поставен от Бил Клинтън в обръщението му за Състоянието на Съюза през 2000 г.

По-голямата част от речта му беше за най-наболелите въпроси от вътрешната политика. За Украйна Тръмп каза само, че в последния момент е получил писмо от Володимир Зеленски. От прочетеното изглежда, че съдържанието е подобно на това, което Зеленски написа по-рано в социалните мрежи. Русия каза, че одобрява това развитие и изпращането на писмото от Украйна.

От това, което прочете Доналд Тръмп на депутатите и сенаторите, изглеждаше, че Зеленски прави опит да поправи отношенията с Тръмп, включително да подпише споразумението за редките полезни изкопаеми в Украйна, които да добиват американците.

„В писмото се казва, че Украйна е готова да седне на масата на преговори възможно най-скоро. За да се доближи до трайния мир. Никой не иска мир повече от Украйна, пише той. „Моят екип и аз сме готови да работим под силното ръководство на президента Тръмп. За да постигнем траен мир. Наистина оценяваме колко много направи Америка да помогне на Украйна да запази своя суверенитет и независимост. Що се отнася до споразумението за минералите и сигурността, Украйна е готова да го подпише по всяко време, удобно за вас. Оценявам че той изпрати това писмо”, каза Тръмп.

Зеленски каза, че е готов да работи под „силното лидерство” на Тръмп за траен мир

Малко след началото на словото председателят на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ Майк Джонсън изгони от пленарната зала конгресмена от Демократическата партия Ал Грийн. Джонсън, който е републиканец също като държавния глава, предприе дисциплинарната мярка с мотив "непристойно поведение".

Снимка: gettyimages

Грийн - от Долната камара на Конгреса, прекъсна първото обръщение на Тръмп пред американските законодатели. Според Джонсън това е било "нарушаване на благоприличието", отбеляза "Ройтерс".

Близкият съветник на Тръмп Илон Мъск беше сред присъстващите в залата и беше аплодиран от републиканците. Американският президент специално обърна внимание на Мъск. Той похвали ръководената от него организация ДОУДЖ, чиято дейност предизвиква много спорове в страната.

Снимка: gettyimages

Президентът заяви, че „американската мечта е неудържима и подчерта, че едва започва с плановете си за промяна на страната. Той приветства постиженията през първите шест седмици от мандата си и обеща да продължи да се стреми към популяризиране на американското правителство. Тръмп подчерта, че САЩ ще получат Гренландия „по един или друг начин“, както и Панамския канал. 

"Ние решително подкрепяме правото ви сами да определите бъдещето си", каза Тръмп, обръщаки се към народа на Гренландия. И допълни: "И ако изберете нас  - ви приветстваме в Съединените американски щати. Нуждаем се от Гренландия за националната сигурност и дори за международната сигурност. Работим с всички заинтересовани, за да се опитаме да го постигнем".

„Американската мечта е в подем - по-голяма и по-добра от всякога. Страната ни е на прага на завръщане, на каквото светът никога не е бил свидетел и може би никога повече няма да бъде свидетел“, продължи той.

Тръмп: Федералното финансиране спира за учебни заведения, допускащи незаконни протести

Тръмп също така изложи своята визия за икономиката и нелегалната имиграция в условията на търговската война, която той започна срещу Канада, Китай и Мексико. Триумфалното му завръщане в Капитолия идва само четири години, след като негови поддръжници щурмуваха сградата в знак на протест срещу загубата му на изборите през 2020 г.

Тръмп каза още, че е сложил край на „тиранията“ на програмите за многообразие и приобщаване във федералното правителство. „Нашата страна повече няма да бъде „уок“ (от уокизъм - бел.ред.)“, заяви той.

Държавният департамент на САЩ прекрати всички абонаменти за медии

Американският президент призна, че в икономиката на САЩ ще настъпят известни „смущения“ заради митата, но изтъкна тяхното налагане като инструмент, който ще помогне на националната индустрия да се развива. „Митата не са само за защита на американските работни места. Те са за защита на душата на нашата страна“, посочи Тръмп и предупреди, че тези, които не произвеждат продуктите си в САЩ, ще трябва да плащат тарифи, „в някои случаи - доста големи“.

Тръмп взе на прицел и Европейския съюз и други държави, сред които Канада, Бразилия, Индия, Мексико и Южна Корея, заради това, което нарече „нелоялни“ практики. „Това се случваше и от приятели, и от врагове. Тази система не е справедлива за САЩ и никога не е била“, подчерта той.

Американският президент добави, че реципрочните мита, предназначени за търговските партньори на САЩ, ще влязат в сила на 2 април. Тръмп обеща „трилиони долари“ печалби от митата, наред със създаването на работни места. Откакто се върна на поста, той бързо наложи таксите върху вносни стоки от Канада, Мексико и Китай на стойност около 1,4 трилиона долара. Тези действия предизвикаха шок на финансовите пазари и бързи ответни мерки, включително въвеждане на контрамита.

Предложиха Тръмп да бъде номиниран за Нобелова награда за мир

Тръмп цитира в Конгреса позицията на украинския президент Зеленски за мир в Украйна чрез лидерството на САЩ. "Получих важно писмо от президента на Украйна Володимир Зеленски. Оценявам факта, че ми го изпрати. Същевременно имахме сериозни дискусии с Русия и получих силен сигнал, че те са готови за мир. Не би ли било прекрасно? Време е да спрем тази лудост и убийствата. Време е да спрем безсмислената война. Ако човек иска да спре една война, трябва да говори и с двете страни", заяви държавният глава.

Снимка: gettyimages

Тръмп на практика цитира написаното от Зеленски в платформата X на 4 март: „Готови сме да работим бързо за прекратяване на войната, като първите етапи може да бъдат освобождаване на затворниците и примирие в небето - забрана на ракетите, безпилотните летателни апарати с голям обсег, бомбардировките на енергийна и друг тип гражданска инфраструктура, както и незабавно примирие в морето, ако Русия направи същото. След това искаме да преминем много бързо през всички следващи етапи и да работим със САЩ, за да договорим силно окончателно споразумение“.

Видео: "Ройтерс"

Междувременно Тръмп нарече подигравателно канадския премиер Джъстин Трюдо „губернатор“ предвид предложението му Канада да стане американски щат. Тръмп обяви, че от 2 април САЩ ще наложат нови, реципрочни мита на Канада. Той умишлено пропуснал 1 април, за да не съвпадне указа му с деня на шегата.

Премиерът на Канада ги определи в реч като "тъпи". Това мнение се споделя от много експерти, които смятат че от подобни търговски войни не печели никой. Тръмп спомена мимолетно, че може да има проблеми, но настоя че митата остават и ще има още.

Доналд Тръмп обеща също да „води война“ с мексиканските наркокартели, които обвини в изнасилвания и убийства, както и в „сериозна заплаха“ за националната сигурност на САЩ. „Картелите водят война срещу Америка и е време Америка да води война срещу картелите, което вече правим“, каза Тръмп. Администрацията му вече обяви няколко латиноамерикански картела за терористични организации.

Повече по темата гледайте във видеата. 

Кореспондент: Галина Петрова

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Иво Тасев, БТА/ БГНЕС