Темата коментират Мия Димитрова, Десислава Банова-Плевнелиева и Марияна Попова
Преди дни всички загубихме Сияна. Едно 12-годишно момиче, на което единствената грешка очевидно е, че се е родило в България.
Репортерът на NOVA Мия Димитрова, която следи темата от първия ден, Десислава Банова- Плевнелиева, чието дете учи в същото училище със Сияна и Марияна Попова, която е пътувала по същия път с детето си часове след трагедията, коментират темата в ефира на „Събуди се“.
„В четвъртък разговарях с ръководството на училището, всички бяха съкрушени от трагедията. Всички ми казаха, че техните усилия са насочени в това да се съберат и да се приготвят за най-тежкия ден след смъртта ѝ – понеделник, когато ще посрещнат децата в училище“, посочи Банова- Плевнелиева, като уточни, че ще има психолог на разположение.
„Пътят беше отбит и не разбрахме какво се случва на момента. След като се прибрахме, видяхме какво е станало. Ужасяващо. Малко преди да минем покрай инцидента за пореден път коментирахме как хвърчат тировете покрай нас“, уточни Попова.
„Това, че един път е закърпен не означава,че е в добро състояние. В самата първоначална позиция от АПИ към медиите беше посочено, че пътят е в добро състояние, но малко по-надолу прочетохме, че е за основен ремонт“, подчерта Димитрова.
„Сияна загина. Корупцията оцеля”: Протест в Плевен заради лошото състояние на пътищата у нас
„Това дете е убито от безхаберието на държавата. Това са фактите“, казва бащата на Сияна Николай Попов.
„Познавам я, страхотно слънчево дете. Съжалявам, но просто е грехота. Нямаме право така да губим децата си, разбираш ли?! Просто нямаме право“, посочи актьорът Димитър Рачков.
„Карате ме пак да страдам. Нямам какво да кажа“, каза свидетел на катастрофата Валери Кръстев.
Историята на Сияна можеше да звучи по друг начин, но чиновническа немарливост и един тежкотоварен камион промениха нейния път. „Не искам повече деца, не искам повече хора да умират по този начин и повече семейства да страдат, защото не може да си представите каква мъка е това и тепърва осъзнавам какво се е случило“, допълни Попов.
Още едно дете на България никога повече няма да може да играе, никога повече няма да може да се смее и никога повече няма да може да бъде прегърнато от своето семейство. На 31 март автомобилът, в който се вози Сияна със своите баба и дядо е връхлетян от ремаркето на тежкотоварен камион. Колата е размазана. Сияна умира на път за болницата докато баба ѝ е до нея в линейката. Дядо ѝ е тежко ранен, с опасност за живота.
„Дядото на Сияна е пожарникар, по ирония на съдбата е спасител. Той кара по закон, под ограничението, страшно внимателен, даже е бил с униформа по време на инцидента. Той в момента е в кома с черепно-мозъчна травма и не се знае дали ще оцелее и той. А като оживее не знам как ще преживее смъртта на внучката си, която той е отгледал“, казва Попов.
„Разбрахме, че е станало ПТП с моите работници и тръгнахме. Притекохме се на помощ, имаше спрял човек, който каза, че е лекар. Той държеше главата на детето на страни, бабата беше отстрани, дядото беше много зле и той. Те тръгнаха с линейката , ние останахме с пожарната, за да нарежем колата и да извадим дядото. Не го качихме веднага, чакахме линейката да дойде доста“, спомня си Валери Кръстев.
Още в първите часове на своята най-голяма лична трагедия с нас се свърза бащата на Сияна, за да помоли нейният живот да не е напразно загубен. Поиска справедливост за нея и всички загинали заради опасни пътища и опасни шофьори. Поиска и оставки.
Следователи провеждат нов оглед на мястото на тежката катастрофа на пътя Телиш - Радомирци
„Искам да кажа на всички родители пазете децата си. А на отговорните институции да се вразумят и да си поемат отговорността и да си подадат оставките - целият управителен съвет на АПИ. Те знаят кои са и какво са направили или по-точно не са направили. Искам този участък да се обезопаси. Пътят да се ремонтира и всички опасни пътища да се обследват. Искам да държавата да отдели средства, елементарни на фона на трагедиите, които се случват“, призова бащата на Сияна.
„Някой трябва да се научи да понася отговорност, защото в тази държава никой не иска да понася отговорност . Не, не всички сме виновни. Това е голяма трагедия. Виждаш какво правят другите народи. Много сме заспали. Спим зимен сън от 30 години. При нас важи поговорката: „Преклонена главица - сабя не я сече“… е, не я харесвам. Трябва да има съвест, когато управляваш държава и трябва да знаеш, че мястото ти е временно , но е нужно да си човек за цял живот“, припомни Димитър Рачков.
„Ако не бяха медиите, щяхме да сме част от статистиката. Естествено, че ще има протести. И ще кажа на хората в АПИ, ако не се изнесете веднага от там, ще ви се случат събитията в Сърбия. Искам да дойдат хора, които работят от сърце , не за пари, защото живота на хората е кауза“, уточни Попов.
За пътят, на който загина Сияна, е имало сигнали от Областната дирекция на „Пътна полиция“, че е опасен. Оставени са без уважение от АПИ.
„Много тежък участък, близо 30 камиона съм извадил от там. Шофьорите нямат толкова вина. Пътят става ужас. Защо стават всеки ден катастрофи, след като е добър участъка?!“, допълни Валери Кръстев.
През есента на миналата година от АПИ прави текущ ремонт. Първоначално го определиха го като „добър“, но въпреки че е добър, според тях се нуждаел и от основен ремонт. На този етап в Агенцията тече пълна проверка, а местно пътното управление беше освободено. Дни след смъртта на детето скоростта в участъка е намалена на 60 км/ч бяха поставени и знаци.
След трагедията със Сияна: Протест в Плевен заради лошото състояние на пътя
„При установяване на нарушение, ще бъда напълно безкомпромисен“, категорично заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.
„В момента Агенцията за пътна безопасност, паралелно с проверката, която тече в АПИ ще изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път. Няма сбъркани радиуси на двата следващи завоя, които са при спускането. Къде е свързан проблема с пътната маркировка и обозначаването на скоростта, има ли отговорни лица, които не са си свършили работата“, допълни Иванов.
С обяснението, че става въпрос за тежък и сложен инцидент разследването се пое от Националната следствена служба. „Изследвали сме всички обстоятелства касаещи, както моторното превозно средство така и пътната настилка на конкретния участък“, обясни началникът на криминалния отдел в НСлС Иво Иванов.
„Извършихме много обстоен оглед на геометрията на пътя, тя е особена, имало е много произшествия тук. Въпросът е защо. Повечето от тях са с товарни автомобили с полуремаркета, подобни на този инцидент“, твърди експертът проф. Станимир Карапетков.
65-годишният шофьор на тежкотоварния автомобил Георги Александров беше оставен за постоянно в ареста. С обвинение за причиняване по непредпазливост. „При всяко положение ще се премине към по-тежко обвинение, ако се докаже вина“, заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.
Това, което Александров каза е, че той е готов да остане в ареста. Така или иначе е признал вината си. До кога обаче преките извършители ще са виновни , а пътя и лошите условия – не?“, запита адвокатът на обвиняемия Михаил Пенев.
Преди камионът на Георги да прекърши завинаги живота на Сияна тя много обичала да рисува. Нейният баща сподели част от рисунките ѝ с екипа на NOVA. Последната, която нарисувала била око пълно със сълзи.