Метеорологичните прогнози в медиите са се появили в САЩ. Вижте още любопитни факти
Времето последните дни провокира синоптичката на Нова телевизия Деси Банова да разкаже някои интересни факти за дъжда.
Метеорологичните прогнози в медиите, което са нещо обичайно за нашето време, са се появили заради дъжда. След като на собственика на радиостанция в САЩ не му провървяло и бил застигнат от проливен дъжд, той пуснал в ефир нова рубрика, целта на която била, да информира слушателите за предстоящо лошо време, няколко пъти в денонощието.
Най-дъждовният град в света се казва Черапунджи и се намира в Индия. Там средногодишно падат 12000 литра на квадратен метър.
В Португалия дъждът представлява уважителна причина да не отидете на работа.
Човек може да остане съвсем сух под дъжда, ако се намира в пустинята. В пустините всъщност често валят дъждове, но никой не разбира за тях, защото капките просто не стигат до земята. Те се изпаряват във въздуха от горещината.
Жителите на Уганда пък не се страхуват от гръмотевици, тъй като в страната гръмотевични бури има 250 пъти годишно. Според закона за дъжда, приет във Великобритания през 17 век, синоптикът, неправилно предсказващ времето и мястото на „изливане” на дъжд, можело да бъде лишен от живот.
Съществуват хора, които страдат от алергия, предизвикана от дъжда. Попадането на дъждовни капки върху кожата на такъв човек предизвиква зачервяване и ужасни отоци. Ако дъждът ги намокри от глава до пети, изходът може да бъде летален.
Интересен и в същото време трагичен факт, свързан с дъжда, по-точно с градушката, е станал в град Гопалгандж. На 14 април 1986 година над главите на жителите му се е посипала градушка с невероятни размери - теглото на всяко парче се е колебаело около килограм или малко повече. Тази градушка е отнела живота на 92-ма души.