Снимка: БГНЕС
Всяко денонощие тази седмица продължава с 21 или 22 секунди по-малко от 24 часа
Според астрономическия метод за отчитане на времето тази седмица е най-късата в годината.
Астрономите разграничават "видимо слънчево време", при което се измерва необходимият на Слънцето период да премине през небето и да се появи отново на същата географска дължина. Според него всяко денонощие тази седмица продължава с 21 или 22 секунди по-малко от 24 часа.
Това означава, че за хората, които използват традиционен часовник, времето ще продължи да се "влачи", но всеки, който има слънчев часовник, ще посреща следващия ден само след 23 часа, 59 минути и 38 до 39 секунди.
Явлението се дължи на факта, че орбитата на Земята около Слънцето не е идеално кръгла, а е елиптична. Така планетата ни понякога е по-близо до звездата ни.
Когато е по-близо, в средата на септември и средата на март, се придвижва по-бързо в космоса. Това се отразява на продължителността на астрономическия ден, защото се увеличава продължителността на въртенето на Земята, за да стигне една определена нейна точка на същото положение срещу Слънцето.
Ние мислим за денонощието като за времето, необходимо на Земята да се завърти около оста си на 360 градуса, но всъщност планетата трябва да се завърти малко повече, за да компенсира факта, че се е придвижила малко по орбитата си.
Колкото по-бързо се движи Земята по пътя си около Слънцето, толкова повече трябва да се завърти, за да компенсира това разстояние.
Тази седмица са най-късите денонощия. От неделя те отново ще почнат да се удължават, като ще достигнат максимума от 24 часа и 30 секунди в края на декември, когато дните са най-къси.