Към решенията добавят попълване на щата и прилагането на наказанията

Проблемът с битовата престъпност сблъска в студиото на „Кастинг 240” представители на петте партии с най-голям шанс да излъчат депутати в следващия парламент. Разгорещеният дебат се оформи около мерките, които приложи последното правителство за справяне с проблема и идеите, които имат кандидатите да ни управляват в бъдеще.

Още по темата

 

„Надали има друго правителство, което за толкова кратък срок да е успяло да съсредоточи толкова сили на полицията и жандармерията в малките населени места”, заяви Атанас Мерджанов от БСП. „Трябва да се замислим за засилване ролята на общинската полиция. Такива звена могат да поемат част от този проблем”, добави представителят на коалиция „БСП лява България”.

 

Бившият вътрешен министър от кабинета на ГЕРБ Цветан Цветанов попита как така полицията е била едновременно в малките селища и в същото време е била изпратена за охрана на турската граница. Според Цветанов засилването на видеонаблюдението в невралгичните точки при бъдещо управление на неговата партия ще освободи полицейски ресурс.

 

Лидерът на ДСБ и представител на „Реформаторския блок” Радан Кънев отбеляза на свой ред, че не може да се води разговор за отделните видове престъпност, защото те са част от общ проблем. Реформаторите предлагат МВР да се занимава само с полицейски функции, по такъв начин, че българските полицаи да са в българското село, а не около парламента. Блокът иска местните власти да имат думата при назначаването на местните полицейски началници, които да са един вид местни шерифи.

 

Борбата с битовата престъпностСпоред Четин Казак от ДПС изпращането на полицията в малките населени места е имало психологически ефект. „Основното предизвикателство пред нас е да прилагаме наказанията. Ако е сигурно, че престъпникът ще получи своето наказание, обществото ще бъде удовлетворено”, коментира представителят на Движението за права и свободи.  

 

Николай Радулов от „България без цензура” вижда част от проблема в непопълнения полицейски щат. По думите му от години в малките населени места той е недоокомплектован на 15%. В същото време една трета от щата на МВР е зает от чиновници. „Там, където хората са на улицата и заплатите са най-ниски, полицаите са най-малко”, отбеляза Радулов.

 

Във видеото ще проследите хода на дискусията на тема битова престъпност.