Снимка: Shutterstock архив
Артефакти дават интересни сведения за ползваните от тях козметични технологии
Оказва се, че още от дълбока древност тракийските принцеси били изключително суетни и държали на перфектения си външен вид, а археологическите артефакти дават интересни сведения не само за дрехите и бижутата, но и за козметичните технологии, които са измисляли и са си прилагали, разказва сайтът Antiquevillage.eu.
Според директора на Националния археологически институт с музей (НАИМ) доц. д-р Людмил Вагалински, през ХVII век по нашите земи някои жени са си правили пиърсинг с малки халки, а епилацията е практикувана още от времето на траките, съобщава vesti.bg.
Те използвали пинцети и шпакли, за да придобият копринено гладка кожа.
Доказателство за твърдението е кутия за тоалетни принадлежности във формата на сребърна мида с позлата.
"Тя е открита в надгробната могила "Голяма Косматка" и най-вероятно е принадлежала на съпругата на цар Севт III, която я полага в гроба на любимия си съпруг", е версията на организатора на изложбата д-р Наталия Иванова.
Развитието на местните тракийски обичаи в облекло и украшения е илюстрирано чрез накити от гробове от некропола при село Дуванли, Пловдивско - огърлици, пръстени и фибули.
А чрез различни съдове с изображения на жени, като например сребърна каничка за вино от Рогозенското съкровище, се добива представа за цялостния тоалет на една тракийска аристократка от тази епоха.
Ако древната култура и цивилизация ви вълнуват, вижте документалният филм „Древна Тракия – врата към безсмъртието“.
Редактор: Красимира Кръстева