В строителството са инвестирани 600 милиона евро
Официално откриват филиала на Лувъра в столицата на Обединените арабски емирства.
На церемонията ще присъства и френският президент Еманюел Макрон. През 2007 г. Париж и Абу Даби подписаха спогодба за създаването на филиал на Лувъра. Макрон ще разгледа колекцията на новия музей и ще присъства на концерт, съчетаващ френска и емиратска музика. На откриването ще присъстват и престолонаследникът на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед Ал Наян и кралят на Мароко Мохамед Шести.
КАРТИНИ В РИСК: Климатична повреда руши десетки платна в Българския Лувър
В строителството са инвестирани 600 милиона евро. Автор на проекта е световноизвестният архитект Жан Нувел.
Ето какво сочат и цифрите:
- 97 000 кв. м е общата застроена площ на музея
- 6400 кв. м е площта на постоянната експозиция
- 180 м е диаметърът на купола, който е от осем слоя
- 7500 т е тежестта на купола
- 7850 е броят на уникалните "звезди" в купола
- 55 е броят на постройките под купола
- 3900 е броят на панелите, изграждащи постройките
- 17 е броят на стъклените тавани
- 620 е броят на изложените творби
- 235 изложени творби, принадлежащи на Лувъра в Абу Даби
Модернистичният музей, чиято архитектура е вдъхновена от арабските медини (квартали), обхваща 55 постройки. Белите им стени улавят отражението от водата на Персийския залив. Бризът, долитащ от залива, охлажда тъмните коридори. Слънцето "наднича" през през уникалните 7850 метални звезди в музейния купол със 180-метров диаметър и тегло 7500 тона, създавайки усещането за "дъжд от светлина", според архитекта Жан Нувел.
Посетителят трудно може да придобие реална представа за внушителните размери на музея, докато не прекоси неговите постоянни галерии, разположени върху площ от 6400 квадратни метра. Подредбата на произведенията на изкуството не създава чувството за претрупаност, напротив, усещането е "въздушно".
За разлика от други музеи, подредбата в които е според стилове или цивилизации, Лувърът в Абу Даби обединява универсални теми и междукултурни влияния - от праисторически времена до наши дни. "Този музей не е просто музей. Той разказва история", казва Мубарак.
Относителното отсъствие на голота свидетелства за присъщата консервативност на Абу Даби, столицата на ОАЕ. За сметка на това изложените произведения разказват кратка история на света и основните религии, дори на юдаизма, въпреки че страната официално не признава Израел. Посетителите ще видят приютени на едно и също място страница от син Коран от 9-и век, йеменска Тора от 1498 г., будистка Сутра, два тома от готическа Библия от 13-и век.
От музея обаче смятат, че звездата сред експонатите ще бъде творбата "Прекрасната Ферониера" на Леонардо да Винчи, предоставена назаем от Лувъра в Париж.
Общо 300 произведения на изкуството са предоставени на филиала в Абу Даби от 13 музея във Франция. Сред тях е и автопортрет на Ван Гог.
Сред 28-те творби, заети от близкоизточни институции, е двуглава скулптура на над 8000 години, предоставена от Йордания. Неолитната статуя - една от най-ранните известни в човешката история, е сред първите творби, които вижда посетителят.
За безопасното съхраняване на творбите са взети изключителни мерки, тъй като в региона летните температури надхвърлят 40 градуса Целзий.
Неизвестна остава цената за изграждането на Лувъра в Абу Даби, която никой не желае да разкрие.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.
Редактор: