"Инджинюъти" кацна на Марс, прикрепен към долната част на роувъра "Пърсивиърънс"

Мини-хеликоптерът "Инджинюъти" на Марс изпрати първия доклад за състоянието си, който показва, че и той, и базовата му станция работят по план, съобщава сайтът Физ.орг.

НАСА разпространи цветни снимки на Марс (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Инджинюъти" кацна на Червената планета, прикрепен към долната част на роувъра "Пърсивиърънс" на 18 февруари. Той ще остане там от 30 до 60 дни. Инженерите от наземния контрол в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА се интересуват предимно дали батериите му се зареждат и дали работи добре базовата станция, която съхранява и препраща съобщенията между него и Земята и поддържа отоплението на хеликоптера.

Ровърът на НАСА вече функционира на Марс (ВИДЕО)

 

Зареждането на шестте литиево-йонни батерии на мини-хеликоптера засега се осигурява от "Пърсивиърънс". След като "Инджинюъти" се отдели от роувъра, енергията ще идва от собствените му слънчеви панели. Ако 1,8-килограмовият хеликоптер оцелее през първата си ледена самостоятелна нощ на Марс, екипът ще го изпробва в полет. При успешно излитане и кацане, 90% от мисията на "Инджинюъти" ще бъде изпълнена.

Марсоходът на НАСА кацна на Марс (ВИДЕО+СНИМКИ)

В рамките на едномесечен прозорец са планирани до пет полета с постепенно увеличаваща се трудност. "Инджинюъти" може да се издигне на височина до пет метра и да измине до 300 метра, като за първия тест разстоянието ще бъде много по-малко.

НАСА нарича полетите на "Инджинюъти" демонстрационна мисия, защото те нямат научна цел. Задачата им е да покажат, че е възможно да бъде осъществен полет на Марс, както и да се съберат данни за поведението на летателен апарат на друга планета.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Абонирайте се за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща. БЕЗПЛАТНО е
Източник: БТА