Снимка: БГНЕС
Сегашният държавен глава взима 58% от гласовете
Президентът на Франция Еманюел Макрон печели втория тур на президентските избори с 58,2% от гласовете срещу 41,8% за опонента му Марин Льо Пен. Това означава нов, 5-годишен мандат за Макрон. Той е първият президент, който печели втори мандат за последните 20 години.
Изборният ден във френската държава приключи точно в 20.00 ч. Привърженици на Макрон вече го очакват с нетърпение пред Айфеловата кула. Предстои той да произнесе и своята първа реч като новоизбран президент. Никой във Франция не се съмняваше в победата на Макрон. За много от французите изборът не беше лесен, тъй като нито един от двамата кандидати не е достатъчно харесван.
Балотажът бе повторение на дуела между двамата отпреди 5 години, който бе спечелен от Макрон с 66 срещу 34%.
„Резултатите от тази вечер представляват сами по себе си гръмка победа", заяви Марин Льо Пен след края на изборния ден.
Ръководителите на ЕС поздравиха Макрон за преизбирането му.
"Можем да разчитаме на Франция за още пет години", написа в Twitter председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. "Радвам се, че можем да продължим нашето отлично сътрудничество", написа в мрежата и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Преизбирането на Макрон е чудесна новина за цяла Европа", заяви премиерът на Италия Марио Драги.
Британският министър-председател Борис Джонсън поздрави Еманюел Макрон за преизбирането му в неделя, когато прогнозите показаха, че френският президент ще спечели втори мандат.
"Франция е един от най-близките ни и важни съюзници", написа Джонсън в Twitter. "Очаквам с нетърпение да продължим да работим заедно по въпросите, които са от най-голямо значение за нашите две страни и за света".
Снимка: БГНЕС
Двамата съперници влязоха в схватка в последните дни от предизборната кампания, включително и в сряда, когато участваха в телевизионен дебат лице в лице. Макрон заяви, че заемът, който партията на Льо Пен е получила през 2014 г. от чешко-руска банка, я прави неподходяща да работи с Москва на фона на нейната инвазия в Украйна. Той също така заяви, че плановете ѝ да забрани на мюсюлманките във Франция да носят забрадки на обществени места ще предизвикат "гражданска война" в страната, която има най-голямото мюсюлманско население в Западна Европа.
He’s done it. Emmanuel Macron has been re-elected president of France. A stunning result
— Sophie Pedder (@PedderSophie) April 24, 2022
Macron : 58.2%
Le Pen : 41.8%
Source: Ipsos pic.twitter.com/at42V3o5XL
"Когато някой ви обяснява, че ислямът е равнозначен на ислямизъм, равнозначен на тероризъм, равнозначен на проблем, това категорично са крайнодесни възгледи", заяви Макрон в петък по радио "Франс ентер".
Снимка: БГНЕС
Какво предложиха двамата кандидати в предизборните си програми?
Марин Льо Пен преобрази бившия "Национален фронт", превръщайки партията на баща си, чиито икономически идеали бяха свободният пазар и малкото правителство, в протекционистка партия, привърженик на големите разходи. Тя иска да въведе политика "купувай френско" за обществените поръчки, да намали минималната възраст за пенсиониране на 60 години за тези, които са започнали работа преди 20 години, да премахне данъка върху доходите за хората под 30 години и да намали ДДС върху енергията от 20 на 5,5 процента, отбелязва Ройтерс. Освен това обещава да похарчи 2 милиарда евро за 5 години, за да повиши заплатите на работещите в здравния сектор и да наеме допълнително 10 000 души в сферата на здравеопазването. Заплатите на учителите ще се увеличат, по думите ѝ, с 15 процента за 5 години, ако тя стане президент.
Льо Пен твърди, че няма "таен план" за излизане на Франция от ЕС, от единната му валута или от Шенгенската зона. Опонентите ѝ смятат, че нейната политика в най-добрия случай ще доведе до нови напрежения в блока, чието единство бе подложено на изпитание през последните години от миграционната криза, напускането на Великобритания и пандемията ковид, а в най-лошия - до "Фрекзит". Льо Пен заяви, че ще намали вноските на Франция в бюджета на ЕС, ще предоговори Шенгенското споразумение и ще въведе отново проверки на стоките, влизащи в страната от други държави от ЕС. Тя ще се стреми да възстанови върховенството на френското право.
Макрон планира да увеличи минималната пенсионна възраст от 62 на 65 години. "Не искам да увеличавам данъците ни, не искам да увеличавам дълга ни, искам даже да започнем да го изплащаме през следващите пет години", каза Макрон по време на дебата. "Затова искам да работим повече." Убеденият еврофил ще продължи да настоява за развитието на така наречената от него "стратегическа автономия" на Европа в областта на отбраната, технологиите, селското стопанство и енергетиката и ще намали зависимостта на блока от други сили. Макрон се стреми да преориентира ЕС към по-протекционистична позиция, като блокира някои сделки за свободна търговия с други блокове като южноамериканския Меркосур и създаде механизъм, който засилва контрола върху придобиванията от чужбина на стратегически компании от ЕС.
В добро настоение и с чувство за хумор, Еманюел Макрон гласува в северното френско градче Льо Туке, където го очакваха аплодисментите на привърженици.
Своето право на глас упражни и Марин Льо Пен. И докато след първия тур крайнодясната националистка беше съвсем близо да Макрон, днес анализаторите дават преднина от повече от 10% за държавния глава.
За много французи изборът определено не е лесен. Между страха от поемане на властта от Льо Пен и недоволството в редица сфери от управлението на Макрон, част от французите отидоха до урните, но не избраха нито един кандидат, като знак на протест.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.