По данни на ЮНЕСКО около езерото Тонле Сап живеят над 1 милион души
Всеки ден рибарите в Камбоджа, тръгват с лодката си в ранните часове на деня, за да извадят рибарските мрежи, поставени през нощта. Такъв е поминъкът на хиляди семейства, живеещи около най-голямото сладководно езеро в Югоизточна Азия - Тонле Сап. Напоследък обаче рибата в него намалява, както заради ниските нива на водата, така и заради нейното замърсяване.
"Понякога има валежи в неподходящи месеци или става толкова горещо, че не мога да изляза да ловя риба", споделя Сием.
Животът на неговото семейство е пример за по-голямата криза, пред която са изправени семействата в Югоизточна Азия, разчитащи на земеделието и рибарството. Рибарят обаче иска друг живот за своите деца.
"Искам децата ми да учат чужд език. Не искам да вървят по моите стъпки като рибари, защото популацията на рибата е намаляла", обясни той.
ДЕМОНСТРАТИВНО: В Камбоджа изгориха близо 6 тона дрога (ВИДЕО)
Доходът на 43-годишната продавачка на риба Сар също е намалял от 25 на около 5 долара дневно.
"Има дни, в които се боря да спечеля достатъчно, за да си позволя ориз или да покрия разходите за бензин, за да се върна у дома", разказва тя.
По данни на ЮНЕСКО около езерото Тонле Сап живеят над 1 милион души. Климатичните промени обаче изправят всички тях пред сериозни изпитания.
"За нас, камбоджанците, рибата и оризът са основните хранителни продукти, така че имаме нужда езерото да функционира", споделя Сочеата.
"Създаваме езера и водоеми, за да осигурим прехрана на женските риби и тяхното потомство през сухия сезон. Тази инициатива е необходима, защото рибите мигрират от това езеро към други реки. Въпреки това язовирите, построени в горните части на реката, създават пречки, нарушавайки обичайните миграционни пътища на рибите", посочи Теа.
Местните власти предприемат някои стъпки, за да се ограничат замърсяването на водата и да поддържат околната среда. Така се надяват да спасят и поминъка на местните.
Златар в Камбоджа прави бижута от гилзи, за да насърчи мира (ВИДЕО)