Сред тях са бивш областен управител и бивш кмет на Варна

Европейската прокуратура в София обвини четирима заподозрени, включително бивш кмет и бивш областен управител на Варна, в измама, свързана с реконструкция на рибарско пристанище. Разследването, свързано с въпросното място, сочи, че то реално никога не е съществувало. Земята първоначално е регистрирана като „скали и пясък”, а четиримата заподозрени са сглобили няколко понтона и я пререгистрирали като рибарско пристанище.

Проектът е на стойност 3,4 млн. евро. 2,8 млн. от тях е трябвало да бъдат изплатени от Европейския фонд за морско дело и рибарство, а останалите от 675 475 евро – от националния бюджет.

Случаят е докладван на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), която е подпомогнала разследването.

Става въпрос за рибарското пристанище "Карантината". Проектът е бил за подобряване на инфраструктурата на съществуващо рибарско пристанище в покрайнините на Варна, внесен от Община Варна, която се е явявала бенефициент. Според разследването обаче такова пристанище не е съществувало при подаване на заявлението за еврофинансиране, обясниха от институцията, ръководена от Лаура Кьовеши.

Разследването на европрокурорите е разкрило, че за да се възползват от фондовете на ЕС, предназначени изключително за подобряване на инфраструктурата на съществуващите рибарски пристанища, бенефициентът е сглобил няколко понтона като плаващи кейове с единствената цел да регистрира обекта като съществуващо пристанище. Освен това е представил невярна информация и не е включил всички необходими документи за получаване на сертификати.

Според разследването парцелите, включени в заявлението като съществуващо пристанище, всъщност са вписани в кадастралния план на Варна като скали, пясък и други видове сгради. Въз основа на доказателствата, с помощта на държавни служители от Изпълнителна агенция „Морска администрация“, парцелите са променили характеристиките си и са определени за трайно ползване като „пристанище“.

Така Министерството на транспорта е било заблудено и е издало удостоверение за експлоатация. По-късно рибарското пристанище е официално регистрирано от Изпълнителна агенция „Морска администрация“.

Случаят е докладван на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите (OLAF). От Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) са извършени допълнителни издирвателни действия.

„Нямам обвинение, чакам официално да ми потвърдят, не знам кой го е изкарал това съобщение въобще и защо сега го изкарват. Няма обвинителен акт на този етап, няма нищо”, заяви пред NOVA Стоян Пасев.

„Да, има прокурорска преписка за такъв обект, никой не спори, но ние нямаме повдигнато обвинение. Ние не сме се запознали с материалите по делото, възражения, бележки, искания. Съвсем на друга фаза е производството. Уведомен съм за преписката, но няма обвинение. Нито има обвинителни актове”, каза още Пасев.

„Защо през медиите трябва, ако има такова нещо, защо трябва през медиите? Аз нямам такава призовка. Възможно е да има и да не сме уведомени, но не е това начинът да се обвиняват хората през медиите”, каза Пасев. „Няма такива неща, нито фалшиви документи, нито злоупотреба с европейски средства. Отричам. Това цялото е политическа поръчка. След като се води досъдебното производство от няколко години, защо сега го вадят. То не е мръднало и със стъпка от миналата година. Не съм ги приложил даже по делото нещата. Има дела водени от Областна администрация  2007-2008 за рибарско пристанище „Карантината” - дела, материално-правен спор. Това всичко са изфабрикувани глупости”, заяви Пасев.

Иван Портних  разпространи позиция, в която посочва, че "разпространената днес информация за досъдебно производство на Европейската прокуратура срещу мен е невярна". "Към момента аз и адвокатите ми не сме уведомени по надлежния ред от независимата прокуратура на Европейския съюз за внасяне на обвинителен акт в съда! Категоричен съм в позицията си, че е недопустимо българският офис на Европейската прокуратура да се използва за предизборни политически цели", заявява Портних. 

Вътрешният министър Атанас Илков също коментира темата по време на пресконференция.

„В Националната полиция имаше едно или две досъдебни производства, по които беше възложено разследването. Доколкото си спомням имаше обвиняеми лица, но не мога да визирам конкретни факти и обстоятелства, защото нямам разрешение от наблюдаващия прокурор”, заяви Илков.