Пробивът е важен етап в областта на квантовите изчисления

Учени от Оксфорд постигнаха телепортация с мащабируем квантов суперкомпютър, което се отчита в средите като важен етап в областта на квантовите изчисления. Пробивът на изследователите от Оксфордския университет е съсредоточен върху т.нар. „проблем на мащабируемостта на квантовите изчисления“, като те са на мнение, че той ще позволи реализирането на технологията от следващо поколение на ниво.

Областта на квантовите изчисления съществува от десетилетия, но едва през последните години беше постигнат значителен напредък в реализирането им в практически мащаб.

Използвайки свойствата на квантовата физика, тези машини от следващо поколение заменят традиционните битове - „единици“ и „нули“, използвани за съхраняване и прехвърляне на цифрова информация - с квантови битове, които могат да действат едновременно като единица и нула чрез явление, известно като „суперпозиция“. Това дава на квантовите компютри потенциала да бъдат с порядък по-мощни от съвременните суперкомпютри, които използват конвенционални изчислителни технологии.

Учените не за първи път постигат квантова телепортация, като преди това екипи са прехвърляли данни от едно място на друго, без да преместват кюбити. Това обаче е първата демонстрация на квантова телепортация на логически врати - минималните компоненти на алгоритъм, през мрежова връзка.

НА КРАЧКА ОТ НОБЕЛ: Български учен с революционно постижение във физиката

Изследователите твърдят, че техниката за квантова телепортация може да послужи за основа на бъдещ „квантов интернет“, който ще предлага свръхсигурна мрежа за комуникации, изчисления и сензори. „Предишните демонстрации на квантовата телепортация бяха фокусирани върху прехвърлянето на квантови състояния между физически разделени системи“, казва ръководителят на изследването Дъгал Мейн от катедрата по физика в Оксфордския университет.

„В нашето проучване използваме квантовата телепортация, за да създадем взаимодействия между тези отдалечени системи. Чрез внимателно адаптиране на тези взаимодействия можем да извършваме логически квантови врати - основните операции на квантовите изчисления, между кюбити, разположени в отделни квантови компютри. Този пробив ни позволява ефективно да „свържем“ различни квантови процесори в един напълно свързан квантов компютър“, допълни той.

Изследователите показаха също, че квантовата система може да бъде изградена и разширена с помощта на вече налични технологии. „Нашият експеримент демонстрира, че мрежово разпределената квантова обработка на информация е осъществима със сегашната технология“, обясни главният изследовател на екипа и водещ учен в Британския център за квантови изчисления и симулации професор Дейвид Лукас.

Увеличаването на мащаба на квантовите компютри остава огромно техническо предизвикателство, което вероятно ще изисква нови физични прозрения, както и интензивни инженерни усилия през следващите години, обясни още той.

Редактор: Камена Георгиева
Източник: independent.co.uk