На Цветница две руски балистични ракети удариха в сърцето северния украински град

На Цветница две руски балистични ракети се удариха сърцето на северния украински град Суми. 34 души загинаха и 117 бяха ранени при най-смъртоносния удар срещу Украйна тази година. Президентът Володимир Зеленски поиска твърд международен отговор срещу Москва заради атаката, която съвпадна с момента, в който американският президент Доналд Тръмп се опитва да договори бързо прекратяване на войната. 

Телата на жетвите бяха разхвърляни по земята в средата на улица, близо до унищожен автобус и изгорели коли. Хората са били на улицата, в автомобили или в градския транспорт, когато ракети "Искандер" нанасят смъртоносния удар.

Русия: Ударът с две балистични ракети в Суми е бил насочен срещу среща на украински офицери

„Бях в апартамента си на четвъртия етаж. Взривната вълна ме изхвърли. Не знам дали съм загубила съзнание, но сега се чувствам добре”, разказва Валерия Максимова, жителка на Суми.

Кметът на Суми обяви тридневен траур за жертвите. „Само мръсни негодници могат да се държат така. Днес много държавни лидери, дипломати, обикновени хора с големи сърца изразиха своята симпатия към украинците и осъдиха руската атака”, коментира украинският президент Володимир Зеленски.

Лидерите на Великобритания, Германия и Италия бяха сред осъдилите атаката. Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че тя е „очевидно военно престъпление". На въпрос за руския удар, американският президент Доналд Тръмп отговори, че е бил ужасен. „Казаха ми, че са направили грешка. Но мисля, че това е нещо ужасно. Цялата война е нещо ужасно”, заяви той.

Повече от 30 души са убити при ракетния удар в град Суми (ВИДЕО)

В понеделник Москва призна, че е изстреляла две ракети по центъра на Суми, защото там имало събиране на армейски командири, които използвали цивилните като живи щитове.

„Имаме информация за това кой се е намирал в обекта, поразен в Суми. Там е била свикана среща на украински военачалници с техни западни колеги, които или се маскираха като наемници, или не знам като какви”, добави външният министър на Русия Сергей Лавров.

Местните жители обаче са категорични, че в центъра на града няма военна база, нито войници. "Това е просто геноцид”, казва Парвиз Манахов.

Началникът на кабинета на Зеленски заяви, че ракетите са съдържали касетъчни боеприпаси. „Руснаците правят това, за да убият възможно най-много цивилни“, бяха неговите думи.

В момента Русия контролира близо 20% от територията на Украйна на изток и юг и нейните сили бавно напредват на изток. А жителите на Суми, които трябва да празнуват Възкресение Христово, почитат покойниците си.

Градът с население от около четвърт милион души е разположен на малко над 25 км от руската граница. Той се превърна в гарнизонен, когато силите на Киев започнаха да нахлуват в Русия през август миналата година.

Повече по темата гледайте във видеото.