Снимка: Архив БГНЕС
Медиците смятат, че причината за тяхното сурово поведение е била мутация в гена DRD2
По време на икономическата криза, когато жизненият стандарт е заплашен, някои жени прибягват по-често към шамарите и стават по-строги към своите деца. Това се случва заради особена мутация на гена DRD2, който управлява синтеза на хормона на щастието в техния мозък.
"Добре известен факт е, че икономическите затруднения в семейството увеличават стреса, което на свой ред влошава "качеството" на детското възпитание. Нашето изследване показва, че подобни кризи в обществото или страната могат негативно да повлияят на поведението на родителите, независимо от това дали те са пострадали от тях", заяви Дохун Ли от Колумбийския университет в Ню Йорк, цитиран от БГНЕС.
Той и неговите колеги стигнали до този извод, проследявайки живота на почти 5 000 майки и техните деца, родени в периода от 1998-2000 г. Медиците са анкетирали как майките са възпитавали децата си и дали са доволни от тяхното поведение.
След това учените са сравнили данните за "строгостта" на възпитанието с жизнения стандарт на родителите и с това колко лоша е била икономическата обстановка в града и щата, където те са живеели.
За учудване на учените честота на шамарите и строгостта на майките не е зависела от това колко успешна е била тя. Но този тип възпитание се е проявявал на местата, където е имало висока безработица и нисък индекс на доверие в националната компания.
Изследването показва, че подобни проблеми не изпитват всички майка, а само на част от тях. Медиците смятат, че причината за тяхното сурово поведение е била мутация в гена DRD2, който ги е правил по-чувствителни към неуредиците във външната среда. Интересното е, че при благополучни условия жени с подобна мутация са били по-малко сурови към своите деца, отколкото майките с друга версия на DRD2.