От Здравната каса планират да дадат на прокурор лични лекари от Пловдив и Пазарджик

Масови нарушения в болниците и при личните лекари. Здравната каса разкри фрапиращи злоупотреби. На фона на критичния недостиг на пари, десетки болници са източвали средства за дейности, които не са извършили. В същото време тежко болни пациенти са оставали без лечение. Какво още показват проверките, разказва Деница Суруджийска.  

 

Проверките показват доста фрапиращи нарушения и в извънболничната помощ. Лични лекари продавали на специалисти направления под масата, за да може и едните, и другите да спечелят, но без реално да са обслужили пациентите.


От Здравната каса се готвят да сезират прокуратурата и заради джипита от Пловдив и Пазарджик, които отчитали прегледи, без реално да са ги правили. Инспекторите откриват подобни практики и в болниците. Оказва се, че лечебните заведения са приемали повече болни, отколкото е капацитетът им. В същото време пациенти били изпращани вкъщи, докато по документи се водели в болница.


Често в болниците се лекуват само съпътстващите заболявания, но не и основните оплаквания, които усложнявали състоянието на болните, отчитат от касата. По този начин обаче лечебните заведения можели да усвоят няколко клинични пътеки.


„Не може да не се лекува диабетът, който е бил основно заболяване, а само съпътстващите”, обяснява управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова.


В много лечебни заведения пациентите доплащат за лекарства и за вип стаи, без да има нужда. Здравните инспектори открили такава практика в специализираната болница за рехабилитация в Кюстендил.


„Няма доплащане, стига да не предпочитам някакъв конкретен медикамент при ултразвуковата терапия”, твърди пациентът Лена Йорданова.


„Когато пациентът е по клинична пътека, не заплаща нищо, освен ако не желае избор на стая, за което той е уведомен за това. Ако желае някаква по-хубава стая заплаща до съответната категория”, обяснява д-р Ана Георгиева от Специализираната болница за рехабилитация.


„За съжаление, всички пациенти, обаче, са се подписали в декларации, че са готови да си ги платят тези пари, но след това пред нашия екип са се оплакали, че са им поискали по 80 лева за ВИП стаи, в които те не намират нищо ВИП”, пояснява д-р Румяна Тодорова.


Друг проблем в болниците – средствата за лечение на много заболявания вече са изчерпани наполовина и се очаква сериозен недостиг до есента. Такъе е примерът с лечението на Болестта на Лайел – животозастрашаващо кожно заболяване. От касата се съмняват, че парите за изхарчени без да има нужда.


„Това е едно заболяване от моята специалност, което аз съм виждала точно два пъти в 30-годипната си практика. Състоянието е толкова драматично, че не мога да си представя, че 6000 души са лекувани с това заболяване”, твърди д-р Румяна Тодорова.


В някои онкологични центрове пък пациентите минавали през терапия за няколко часа, но лечебните заведения отчитали неколкодневен престой.


Друг проблем е напускането на кадри от здравните каси. Болници ги привличали с по-високи заплати в т.нар. „отделения за борба с касата”. Тяхната роля била да изготвят отчетите за касата, така че те да не предизвикват подозрения. Очаква се масовите проверки за нарушения в системата да продължват.


Повече по темата гледайте във видеото.