Всяка болница ще трябва да осогурява лекари, които да работят по график

 

Лекари предлагат нови правила за спешната помощ в Бургас. Ако те бъдат одобрени, всяка болница ще трябва да осигурява лекари, които да работят по график и то такъв, който гарантира 24-часово обслужване на пациентите.

 

Проектът предвижда болниците да осигуряват достъп до различни специалности, включително и до най-редките.  Павел е от Димитровград и с рядко заболяване - хемофилия. Получава криза, докато е в Слънчев бряг.Разказва, че не е намерил лекар в курорта, а линейката, която идва го откарва първо в Несебър, а след това – в Бургас.

 

За Павел и за още десетки пациенти, като него грижата поемат основно медиците в реанимацията. Вече 25 години това е всекидневието на д-р Даниела Люцканова. И тя, и колегите й от отделението имат натрупани огромен брой извънредни часове работа. Затова посреща идеята за дежурства по график с въодушевление. „Ще можем да се възползваме от почивките, които ни се  полагат, да бъдем със семействата си и да ходим на курсове с оглед да повишаваме или да поддържаме нашата квалификация”, смята д-р Люцканова. 

 

Предложението медиците в 5-те многопрофилни болници да си разделят спешните дежурства ще е най-удобно за държавната болница. Особено в летния сезон, когато Южното Черноморие се пренаселва от туристи.  Лекарите в Университетската болница обаче са против.

 

Как ще бъде организирана спешната медицинска помощ по морето ще стане ясно до края на месеца. Лекарите са потърсили подкрепа на предложението си и от областния управител. От Районната здравна инспекция в Бургас обаче не смятат, че за дежурствата по график има сериозни основания.

 

Репортер: Цеца Алексова