Те ще следят за сигурността на медиците и оборудването
Слагат камери в спешните центрове в цялата страна. За видеонаблюдението ще се грижи полицията. Така ще се пази и медицинският персонал и оборудването.
Идеята е всеки спешен център да бъде оборудван с камери. Системата ще е свързана както с МВР, така и със съответната община. По този начин, ако възникне инцидент, каквито напоследък има доста често, органите на реда ще могат да действат по-бързо и по-адекватно.
Емилия Яновска е санитар в спешния център в Благоевград. В края на 2015 година влиза в черната статистика на медицинските работници, жертва на насилие. Нападнал я роднина на пациент.
„Той ме хвана за косата, повали ме на земята и взе да ме рита. И аз виках, обаче всичко е с прозорци и не се чувам. И най-спокойно тръгна по коридора, мина през рентгена. Докато отидох да кажа на охраната да вика СОТ, той беше вече избягал", разказа тя.
В благоевградската болница подобни случаи не са рядкост. В спешния център идват наркомани, психично болни и прекалили с алкохола. Затова лекарите работят в страх.
Така по своя инициатива това спешно отделение вече има камери. И това дава резултат.
Под наблюдение скоро ще са и останалите спешни центрове в страната.
Според Здравното министерство всяка година има средвно 30 случая на агресия и вандализъм.
Крайният срок видеонаблюдението да влезе в спешните центрове е края на 2018-а година. Очаква се скоро да бъдат обявени обществените поръчки за изграждане на системата.