В Словакия, където малкият бизнес за производство на алкохол датира от повече от сто години, са регистрирани над 300 дестилерии
С големи контейнери, пълни с каша от плодове поставени върху ремаркета, словаците се стичат в дестилериите с бидони в ръка, за да се доберат до прясно приготвено плодово бранди. Това се случи след като ограниченията за производство на алкохол по време на пандемията бяха облекчени на 21-ви януари.
Оттогава търсенето на тази любима напитка е изключително голямо. В този обект в село Косеца на 150 километра (93 мили) североизточно от Братислава, хората чакат в продължение на месеци, за да превърнат реколтата си в традиционната плодова напитка. Някои обаче имат по-голям късмет от други.
Докато Йозеф Махдар прибираше първата партида от ябълково бренди у дома, на 71-годишния Стефан Важдис беше казано да се върне през април. Според него обаче срокът е твърде дълъг, тъй като до тогава плодовете може да са прекалено ферментирали и да са неизползваеми. Освен производителите, на загуба са и самите дестилерии. Собственикът на тази в село Косеца, който е и председател на Словашката асоциация на дестилериите Виктор Микуска също заяви, че изчислява с колко точно е назад заради пандемията.
Коя напитка предизвиква най-тежък махмурлук
След затварянето на държавата през декември, асоциацията му лобира непрестанно този бизнес да не бъде блокиран заради и без това отличните мерки за безопасност и хигиена в обектите. В Словакия, където малкият бизнес за производство на алкохол датира от повече от сто години, са регистрирани над 300 дестилерии.
Всяка година там отварят поне три-четири нови обекта за преработка на сливи, ябълки, круши и кайсии за направата на нареченото плодово бренди. Или казано по друг начин – местна словашка ракия.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и и HUAWEI AppGallery ТУК.