Досега 39 астероида носят български имена

Работната група на Международния астрономически институт даде името на българската изследователка Росита Кокотанекова на астероид от астероидния пояс между орбитите на Марс и Юпитер, съобщи Международният астрономически институт в новото издание на бюлетина си.

Анализ на проби от астероида Рюгу показва вероятно наличие на органични вещества

Астероидът "42772 Кокотанекова", който носи името на българката Росита Кокотанекова, е открит на 14 октомври 1998 г. от обсерваторията Лоуъл. Росита Кокотанекова, родена през 1991 г., е изследовател в Европейската южна обсерватория в Гархинг, Германия. Тя изследва повърхностните характеристики на кометите, транснептунови обекти и други малки обекти в Слънчевата система с помощта на фотометрия.

Кокотанекова е завършила астрономия в Бремен, защитава докторантура в института "Макс Планк" в Гьотинген, разказа пред БТА баща й Димитър Кокотанеков, който е директор на Народна Астрономическа обсерватория и планетаруим "Джордано Бруно" в Димитровград. Интересът към астрономията идва от семейството, майката Йоанна Кокотанекова също е астроном и ръководи кръжок по астрономия в Хасково. И Росита Кокотанекова, и по-големият й брат посещават кръжока, растат с учениците на майка си и двамата по-късно завършват астрономия, казва бащата.

Ще удари ли земята опасният астероид Апофис? (ВИДЕО+СНИМКИ)

Българската изследователка научила за признанието да стане кръстница на астероид преди няколко дни, когато си била в България. Кокотанеков каза, че предложенията за учени, чиито имена да бъдат дадени на малки планети, обикновено идват от откривателя на даден космически обект и от научната общност, която изследва групите обекти. Досега 39 астероида носят български имена.

Международният астрономически институт отговаря за даването на названия на звезди, планети, астероиди и други небесни тела и явления. Новоопределените имена обикновено се обявяват на конференцията "Астероиди, комети, метеори", която трябваше да се проведе през юни 2020 г., но заради пандемията бе отложена за юни тази година и вече е пренасрочена за юни 2023 г.

Най-големият астероид за годината ще премине днес край Земята

Организаторите на конференцията и работната група са решили да публикуват в бюлетина на международната организация новоизбраните имена, защото признанието за учените и организациите не бива да закъснява толкова, пише в бюлетина.

Редактор:
Източник: БТА