Бившият здравен министър смята, че е нужен драстичен контрол на COVID мерките, а ако това се окаже неефективно, тогава да се мисли за нови
"Българите не са антиваксъри, страхуват се от ваксините, четат фалшиви новини, заблуди, както и са свидетели, че и при имунизация няма стопроцентова защита", това каза в "Твоят ден" по NOVA NEWS бившия здравен министър д-р Мими Виткова.
Но добави, че трябва да се направи сравнение на смъртността у нас със страните, в които има високо ниво на ваксинация, за да се види ползата от имунизация.
"Причината да сме на такова ниско ниво на ваксинация е липсата на адекватна комуникация и информация, включително от здравните власти. Наблюдава се промяна в подхода с новото правителство, но са нужни повече усилия", заяви още д-р Виткова.
"Ваксините също търпят усъвършенстване, това всички го признават, науката догонва епидемията. Предстои да се пуснат в обращение и лекарства, защото само с ваксина няма да се преодолее вируса. Лекарството не може да замени ваксината, и двете трябва да действат. Мутациите се развиват, където е сринат имуният отговор и липсва ваксинация", допълни лекаря.
Бившият здравен министър очаква да се произведат модифицирани ваксини, освен ако вируса не ни изпревари с нови варианти, което е възможно поради големия процент неваксинирани по света.
"Политиците са боязливи в прилагане на мерки, но няма и контрол, както в населените места, така и граничния. Не се контролира достатъчно и тестването на учениците", констатира д-р Виткова.
За нея е нужен драстичен контрол и ако това не се окаже ефективно, чак тогава да се налагат нови по-строги мерки.
"Не очаквах, че българина е толкова коравосърдечен, че да не му прави впечатление колко хора умират", заяви още медика.
Тя не вярва, че лесно ще достигнем 75% ваксинация, за да отпадне зеленият сертификат, както заяви премиера Кирил Петков.
По проблема с липсата на медицински кадри д-р Виткова изрази мнение, че са нужни мерки.
"Завършват студентите държавна поръчка, България готви безплатни кадри за богата Западна Европа. Завършва и заминава, никой не го ангажира с нищо. Най-нормално е, когато си държавна поръчка, да се подпише договор - колкото години те е издържало това общество, оставаш да работиш тук, ако искаш да заминеш, си заплащаш обучението и вратата е отворена. Това е начинът да задъжим кадри тук. Освен това трябва да се погледне диспропорцията във възнагражденията - един получава 1000 лева, друг 50 000. Това не може да продължи безкрайно. Затова имаме само 30 вирусолози в страната, 60 патоанатоми, няма анестезиолози, педиатри, защото те са сравнително ниско платени на фона на някои други специалности. Това са неща, които могат да се огледат за една седмица и да се намери решение", каза д-р Мими Виткова.
Според нея Министерство на здравеопазване е изключително голям длъжник на българското общество.
Целия разговор вижте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.
Редактор: Илиян Ушеров