През 2020 г. от рак и карциноми са починали 1,3 млн. души
Как да се предпазим от онкологичните заболявания? Ден след Световния ден за борба с рака по темата в "Пулс" говори доц. д-р Веселка Стойнова, специалист по образна диагностика.
Тя уточни, че има рискови фактори, които можем да избегнем. "Тютюнопушенето е на първо място в цял свят. Храната, алкохолът и чистотата на въздуха също са от голямо значение. Спортуването и скрининга можем да добавим към тях. Скринингът е превантивна мярка, с цел ранно откриване на заболяването", сподели доц. Стойнова.
По думите й ракът е обобщаващо понятие за различни видове злокачествени заболявания. "Много от тях възникват от лигавиците на различни органи. Най-често зад рака се крие карцином. Ракът на белия дроб и меланома са по-агресивни", обясни тя. И допълни, че профилактиращите се карциноми са по-затихнали, заради добра превенция.
87% от жените се заразяват с човешки папиломен вирус (ВИДЕО)
"Това са ракът на дебелото черво заради колоноскопията, ракът на гърдата, на белия дроб - заради нискодозовата компютърна томография и ракът на простатата и шийката на матката", разкри медикът. Ракът на белия дроб и на дебелото черво са водещи сред най-честите заболявания и за двата пола. Заедно с обособените полово - рак на гърдата и на простатата.
"Имаше отлив от профилактични прегледи в началото на пандемията, но вече като че ли свикнахме, все пак има спад. През 2020 г. от рак и карциноми са починали 1,3 млн. души, което е много повече от ковид пандемията за първата й година в Европа. Коронавирусът не е най-сериозната заплаха за живота", посочи тя.
Целия разговор гледайте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.