Обмисляната мярка цели да намали неравенството

Правителствата може да открият нов фронт в международните мерки срещу укриването на налози с глобален минимален данък за милиардерите, който може да донесе 250 млрд. долара годишно. Това се посочва в проучване на Данъчната обсерватория на ЕС, цитирано от Ройтерс.

Ако тази сума бъде взета под формата на данъци, тя ще се равнява на едва 2% от приблизително 13 трилиона долара, които притежават 2700 милиардери в света, сочи проучването на базираната в Парижкото висше училище по икономика обсерватория. 

Понастоящем ефективният личен данък за милиардерите е далеч по-малък от това, което другите данъкоплатци с по-скромни доходи плащат. Причината - богатите могат да съхраняват активите си във фиктивни компании, които им спестяват плащането на данъци върху доходите.

Състоянието на 10-имата най-богати хора в света е нараснало двойно в пандемията

„Според нас този факт трудно може да бъде оправдан, тъй като поражда рискове за подкопаване на устойчивостта на данъчните системи и социалното приемане на облагането с данъци", заяви пред медиите директорът на обсерваторията Габриел Зукман. 

Личният данък на милиардерите в САЩ се оценява на около 0,5% и е нулев в други страни с високи налози като Франция, например, сочи оценката на обсерваторията.

Растящото неравенство в някои страни подхранва призивите най-богатите граждани да поемат по-голяма част от данъчния товар, тъй като държавните финанси не могат да се справят със застаряващото население, финансирането на климатичния преход и унаследения от пандемията дълг.

Споразумението от 2021 г. между 140 страни ограничава възможността мултинационалните компании да намалят данъчната тежест чрез осчетоводяване на печалбите в държави с ниски данъци. То въвежда глобален праг от 15% върху корпоративното облагане от идната година.