Снимка: БГНЕС
Според информация на "Ройтерс" президентът е заминал със самолет в неизвестна посока
Башар Асад е избягал от Дамаск. Това съобщава агенция „Ройтерс”, като цитира двама офицери от сирийската армия. Президентът се е качил на самолет и е заминал в неизвестна посока. По улиците на града се чува стрелба. Някои казват, че Асад е заминал за Русия, други – за Иран.
След 24 години управление и 13 години гражданска война режимът в Сирия падна. Бунтовниците, които завзеха столицата, направиха изявление по държавната телевизия, за да обявят края му. Не е ясно кои са тези хора. Вижда се, че не са войници. Както на много места из страната, те взеха нещата в свои ръце, усещайки слабостта на управляващите. „В името на Господ - най-могъщият и най-милостивият, град Дамаск беше освободен. Тиранинът Башар ал Асад беше съборен. Всички несправедливо заключени бяха освободени от затворите на режима. Да живее свободна и независима Сирия за всички секти!”, гласеше то. В обръщението се споменава освобождаването на политическите затворници. Големият затвор северно от Дамаск е бил овладян от бунтовниците. Комплексът Сединая беше един от символите на репресиите на Асад. „Амнести интернешънъл” изчислява, че само там режимът е екзекутирал между 5 и 13 хиляди души.
Нови удари срещу Асад в Сирия: Бунтовници взеха Дераа, кюрдите овладяха Дейр аз Зор
В цяла Сирия войници и полицаи дезертират и изоставят постовете си. Изумителна е скоростта, с която 50-годишната власт на фамилията Асад изчезва. Този аспект на ставащото е може би най-впечатляващ. Когато в края на ноември започна офанзива в Идлиб, нито един анализатор или източник от разузнаването на големите държави не прогнозираше, че режимът ще рухне в цяла Сирия за десетина дни. В западните медии дори започнаха да се питат защо е толкова трудно да бъде направена реална оценка. По същия начин беше драматично надценена способността на Афганистан да посрещне талибаните през 2021 година, както драматично беше подценен и капацитетът на украинците да се изправят срещу Русия през 2022 г. Сега за 3 години имаме трети подобен случай.
Тази новина идва няколко часа, след като напредващите от север радикални ислямисти обявиха, че са превзели град Хомс. Той е ключов възел между столицата и средиземноморското крайбрежие. Няколко часа по-рано, в южните квартали на Дамаск няма бойци с оръжие или джихадистка символика. Местни хора свалят статуята на Хафез Асад в техния квартал, докато пеят и се радват. Това се случва на 5 километра от президентския дворец.
На кадри от едно от централните кръстовища в ключовия град Хомс също не се виждат войници. Група младежи тъпчат знаме с лика на Башар Асад и пеят "Да живее Сирия, долу Асад". Преминаващите шофьори надуват клаксоните на колите си. Дори бойците на Тахрир ал Шам да не са достигнали тази част на града, явно официалната власт не я контролира.
Всичко показва, че режимът или е в състояние на свободно падане, или вече се е разпаднал. В интернет са публикувани кадри как войници свалят униформите и се преобличат в цивилни дрехи посред бял ден, на улицата в Дамаск.
Лидерът на джихадистите от Тахрир ал Шам се обърна към привържениците на опозицията и собствените си бойци. „Скъпи братя, изживяваме последните моменти от освобождението на Хомс по волята Божия. Исторически момент в борбата между доброто и злото. Призоваваме нашите братя, муджахидините, както ги наричахме преди, да бъдат мили към хората. Който постави оръжие, трябва да е в безопасност. Който реши да бяга - да бъде оставен”, призова Абу Мохамед Ал Голани.
МВнР предупреди българите да не пътуват до Сирия
Радикалните ислямисти, които ръководят офанзивата от север, разчитат на това послание да им помогне да продължат напред без бой. Досега то явно работи. В другия край на страната, на границата с Ирак, се появиха сирийски войници с униформи и въоръжение. Те поискаха от граничните войски на Ирак да ги пуснат през границата, защото ги е страх да останат в Сирия.
Държавната информационна агенция до последно настояваше, че Башар Асад е в Дамаск. Последната му публична изява беше среща с иранска делегация. Официалната линия на режима е, че бунтовниците не завземат градове, а разпространяват фалшиви новини. „Терористичните медийни платформи не спират да публикуват подвеждащи клипове и фалшиви новини за това какво се случва в Сирия. Нашата армия продължава да провежда няколко операции срещу терористичните клетки край Хама, Хомс и Дераа. Нанасяме им поражения от стотици убити и ранени, унищожаваме десетки бронирани машини”, обяви генерал. Изявлението му е от събота, но звучи откъснато от реалността. Докато режимът показваше това, от цяла Сирия идват кадри, на които реалността изглежда различна.
В град Суайда, на около 100 километра южно от Дамаск, граждани снимат пустата централа на управляващата партия и изоставения полицейски участък. Достъпът до военната база в града е свободен. Войниците са избягали, оставяйки зад себе си камиони и бойна техника.
Възниква въпросът какво ще се случи оттук нататък. Във властта не може да има вакуум и много важно е кой ще го запълни. Премиерът на Сирия заяви, че е готов да работи с новата власт. Бунтовниците намекнаха, че ще му дадат някаква временна роля, но проблемът е много по-мащабен. Всички държави, които с облекчение или дори радост ще посрещнат махането на Асад, със сигурност не биха искали възход на ИДИЛ и подобни терористични организации, а те и в момента са активни в Сирия.
„За тези, които си мислеха, че ще ни пречупят обявявам от екрана на Сирийския новинарски канал победата на Великата сирийска революция. След 13 години на търпение и саможертва, спечелихме ние. Съборихме престъпния режим на Асад”, каза телевизионният водещ Юсеф Юсеф.
„Името ми е Натали Хомси. Аз съм механоинженер. Години чакахме този ден. Съпротивлявахме се и търпяхме. Продължавахме да чакаме режима да падне. И накрая се случи! Оттук нататък народът на Сирия ще е един! Народът на Сирия ще е един”, казва Натали Хомси, жителка на Алепо.
Тези хора влизат в Сирия от Ливан. В първия ден след бягството на Башар Асад, основният път между Бейрут и Дамаск беше пълен със сирийци, идващи у дома. „Боже, какво хубаво чувство. Благодарим на народа на Сирия и на свободните хора. Те ни спасиха от несправедливостта, на която бяхме подложени”, добавя Висам Ахмед, който е сирийски бежанец.
Жители на столицата разбиха портите на президентския дворец и резиденцията на Башар Асад, Някои бяха завели децата си да разглеждат. Някои вандалстваха, други се снимаха в бившите покои на диктатора.
Башар Асад беше последният от диктаторите, срещу които през 2011 се надигнаха масовите протести на Арабската пролет. Начинът по който се беше вкопчил във властта прогони над 6 милиона сирийци по целия свят. Затова днес имаше масови тържества в десетки държави - от съседните Ливан и Йордания, до Гърция, Германия и Швеция.