Снимка: iStock
От години Париж прави сериозни инвестиции в тази област
Изкуственият интелект (AI) се използва все повече в медицината и в частност в неврологията за откриване, диагностициране и лечение на различни неврологични заболявания. Приложения
могат да открият възрастта на мозъка и да предотвратят появата на заболявания като Алцхаймер.
От години Париж прави сериозни инвестиции в тази област. Националният план за изкуствения интелект, стартиран през 2018 г., насърчава изследванията в областта на здравеопазването, включително в неврологията. Но, ако трябва да обобщим в едно изречение – изкуственият интелект в неврологията позволява да се подобри скоростта и точността на диагнозите, за да се персонализират леченията и да се подобри качеството на живот на пациентите. Въпреки това, предизвикателство остават защита на данните и тълкуването на алгоритмите.
И все пак възможната ранна и точна диагностика дава предимство. Чрез системите за изкуствен интелект се откриват патологии като мозъчни тумори, инсулти или множествена склероза с повишена прецизност. Могат да се идентифицират и ранни признаци на заболявания като Алцхаймер или Паркинсон. Френски стартъп използва изкуствен интелект за диагностика на епилепсия, а други, местни стартиращи компании, го използват за подобряване на неврологичните лечения.
Ще измести ли изкуственият интелект хората в работната среда
Важен аспект е и персонализирането на леченията. AI помага за проектирането на персонализирани лечения чрез анализ на генетични данни, клинични профили и лекарствени реакции. Във функционалната неврология роботите, контролирани от изкуствен интелект, помагат на пациенти след инсулти или травми на главата да възвърнат двигателните си умения.
Приложения под формата на игри стимулират паметта или когнитивните способности на хора с Алцхаймер. Други пък могат да наблюдават неврологичните симптоми на пациентите и да предупреждават лекарите в случай на влошаване. Часовници или сензори откриват епилептични припадъци или наблюдават движенията на пациенти с Паркинсон.
Изследователите използват изкуствен интелект, за да моделират мозъчната функция и да предсказват прогресията на определени неврологични заболявания. Iзкуственият интелект има способността да измерва състоянието на стареене мозъка по отношение на действителната ни възраст, като значителната разликата между тях би могла да бъде ранен признак за когнитивни или невродегенеративни заболявания.