Изданието се позова на разузнавателни доклади на САЩ

Разузнаването на САЩ предупреждава, че Израел вероятно ще предприеме превантивна атака срещу ядрената програма на Иран до средата на годината, съобщи в сряда „Уошингтън поуст”, позовавайки се на разузнавателни доклади. Според данни на службите от края на управлението на Джо Байдън и началото на управлението на Доналд Тръмп такава атака би забавила ядрената програма на Иран със седмици или месеци, като същевременно би ескалирала напрежението в региона и би създала риск от по-широк конфликт, пише „Уошингтън поуст”.

Според „Ройтерс” засега Белият дом, израелското правителство и ЦРУ отказват да коментира. Пред „Уошингтън поуст” Брайън Хюз, който е говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом, е заявил, че президентът Тръмп „няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие”.

Доналд Тръмп иска САЩ да "купи и притежава" Ивицата Газа

Най-изчерпателният доклад е от началото на януари и е изготвен от разузнавателната дирекция на Обединения комитет на началник-щабовете и Агенцията за разузнаване на отбраната, се посочва в изданието. В него се предупреждава, че Израел вероятно ще се опита да атакува иранските ядрени съоръжения във Фордо и Натанз. Миналата година Иран и Израел си нанесоха взаимни удари на фона на по-широкото напрежение заради войната в Газа.

Настоящи и бивши американски служители, запознати с разузнавателната информация, твърдят, че според Израел бомбардировките му над Иран през октомври са намалили способностите на иранската противовъздушна отбрана и са оставили страната изложена на последващо нападение, посочва още „Уошингтън поуст”.

В интервю за Fox News, излъчено в понеделник, Доналд Тръмп заяви, че би предпочел да сключи сделка с Иран, за да му попречи да се сдобие с ядрено оръжие, и изрази мнение, че Иран би предпочел сделка пред въоръжен конфликт.

При управлението на президента Барак Обама Съединените щати и европейските съюзници договориха споразумение с Иран за спиране на ядрената му програма, но през първия си мандат Тръмп, насърчен от израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, оттегли САЩ от историческото споразумение и през 2018 г. нареди отново да бъдат наложени санкции на Техеран. Оттогава Иран е възобновил ядрената си програма и обогатява уран, по данни на Международната агенция за атомна енергия на ООН.