Снимка: iStock
За цялата област е обявен предупредителен жълт код за студено време
Неучебен ден за всички училища на територията на община Русе днес. Мярката не важи за детските градини. От утре, вторник, учебният процес в града се възобновява. Мярката не важи за детските градини, които останаха отворени в подкрепа на работещите родители. За децата, които днес са останали по домовете си по преценка на родителите им, няма да се изисква медицинска бележка, а отсъствията ще бъдат извинени по служебен път.
Решението за училищата е взето след обсъждане на метеорологичната прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология и оценка на възможните рискове, свързани с очакваните ниски температури, които за региона са между минус 9 и минус 14 градуса. Властите подчертаха, че обледяването на тротоарите и опасно нависналите ледени висулки от сградите са сериозна предпоставка за травми при децата.
Жълт код за мразовито време в цяла Северна България в понеделник
За област Русе е обявен предупредителен жълт код за студено време, след като в неделя той беше оранжев за сняг поледици и силен вятър. Основният мотив за обявяването на неучебния ден е грижата за здравето и безопасността на учениците, казват от общината в крайдунавския град. Целта е децата да могат да се придвижат безопасно до училищата.
Метеорологичната обстановка се влоши в събота следобед. Основните пътища са почистени, в момента се работи по улиците в междублоковите пространства, обясни Енчо Енчев, заместник кмет по образование. Иначе самите сгради на училищата са добре отоплени.
Трафикът в цяла Северна България е затруднен. Пътният участък Плевен – Русе вече е почистен и проходим, въпреки обилния снеговалеж и силните пориви на вятъра през изминалата нощ.
По пътя Русе – Велико Търново обаче се стигна до санкции. Шестима шофьори на турски камиони с извънгабаритен товар бяха глобени, тъй като са се отклонили от маршрута си и са блокирали работата на снегопочистващата техника.
Инциденти заради поледици
В Североизточна България няма затворени пътища, но мокрите и хлъзгави настилки станаха причина за произшествия. В Русе 19-годишен шофьор изгуби контрол над колата си и се вряза в павилион на автобусна спирка, помитайки кафе автомат и пътен знак. По данни на МВР младежът е загубил управление заради заснежената настилка. Инцидент е регистриран и в Горна Оряховица, където автомобил събори знак и се удари в портал на частен имот след поднасяне на леден път.
Градският транспорт се движи с нормален график. Въпреки това паркирането в Русе днес ще е безплатно.
Заради обилния снеговалеж в неделя няколко населени места в общината останаха без електричество.
Последвайте ни
