Снимки: NOAA
Атлантическото течение е с 15% по-слабо отпреди половин век
Течението Гълфстрийм в Атлантическия океан е намалило интензитета си драстично за последните 50 години, установиха учени. В момента топлите води, които обуславят климата на голяма част от Европа и Северна Америка, са с 15 процента по-малко. Като количество това се равнява на 15 реки с мащаба на Амазонка или 3 милиона кубически метра вода в секунда.
Учени ще използват бактерии в борбата с глобалното затопляне
Ефектите от глобалната промяна са очевидни, твърдят учените и свързват значителното забавяне на течението с екстремните температурни аномалии на Стария континент през последното десетилетие.
Учените в паника: Невиждано топла зима в Арктика
Риболовът по Източното крайбрежие на Великобритания също страда. Уловът на треска е спаднал. В същото време видове като омара бележат драматичен скок в популацията край Северна Америка.
За втора поредна година ледената покривка през лятото в Антарктида намалява
Причините за забавянето на Гълфстрийм учените търсят най-вече в глобалното затопляне на планетата. Чувствително се засилва топенето на ледовете на Гренландия. Освобождават се огромни обеми вода, която нарушава структурата и нормалните природни процеси в Атлантика.
Тръмп: Ако ледените шапки се топяха, да бяха изчезнали досега
В момента Гълфстрийм отбелязва най-слабия си интензитет за последните 1600 години. Прогнозите оттук нататък са плашещи, смятат учените.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.