Заради рекордните жеги и глетчерите в Алпите се топят

Европа продължава да се бори с пожарите, предизвикани от горещото време. Пламъци превзеха национален парк в Чехия, на границата с Германия. Аварийни екипи и от двете държави се бориха с огъня през цялата нощ. Пожарът е обхванал туристически район, известен като Бохемска Швейцария. Димът от пожара може да  бъде видян дори и над столицата Прага, която е на повече от 200 километра от мястото. В съседна Германия заради пожара бяха евакуирани 600 души. Огънят застрашава и вятърна електроцентрала в източната част на страната. Заради рекордните жеги и глетчерите в Алпите се топят. 

"При първия маркер, който измерихме, имахме около два метра топене. Това е най-екстремното тук, откакто измерваме. Преди беше един метър на година. Така че вече имаме топене от два метра, а е едва средата на лятото“, заяви Андреас Линсбауер, климатолог.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking