Снимка: iStock
Предстои българските власти да поискат екстрадирането на заподозрян за случая
Прокуратурата разследва още близо 150 души, свързани с кибератаката срещу държавни институции и сайтове.
Предстои българските власти да поискат екстрадирането на руския хакер, за който предполагат, че стои зад атаката към 14 български сайта в събота.
Още вчера бяха изяснени самоличността и адреса му в руския град Магнитогорск.
София ще поиска екстрадиране на хакера, атакувал български сайтове
Вече установеният руски хакер най-вероятно не е действал сам и е част от руската хакерска група „Килнет”, която пое отговорност за масираната атака.
„Колегите проверяват още близо 150 лица, за евентуална съпричастност, дали и те имат някакво отношение към извършеното престъпление”, заяви Десислава Петрова, говорител на Софийската градска прокуратура.
Разследването до момента показва, че ударът е станал чрез стотици заразени компютри, разположени в различни географски точки.
„Първото място, което беше локализирано като източник на атаката, беше Магнитогорск, но в последствие бяха установени и други места, откъдето е дошла атаката. Всичко това е обект на нашето разследване”, заяви Десислава Петрова.
Според експерта по киберсигурност Спас Иванов атаката срещу български сайтове едва ли идва от държавно ниво.
„Ако Русия заповяда атака с възможностите на кибер армията, която има, за никой не е тайна, че поддържа киберармия, мисля, че щяхме да го усетим много по-болезнено”, коментира Спас Иванов.
Масирана хакерска атака към сайта на Президентството
По негови думи подходът по-скоро говори за единична акция.
„Аз бих го приел по-скоро като предупреждение, когато атакуваш официални сайтове на една държава, не ги атакуваш събота и неделя, когато нацията спи и яде, а ги атакуваш днес, работен ден, понеделник сутрин, да блокираш дейността”, обяснява Иванов.
Кибератаката успя да засегне сайта на Президентството. Но е била насочена и към различни български институции, агенции, летища, дори медии - при повечето неуспешно.
„Сайтът на Летище Бургас е бил временно недостъпен, за кратко, около 13 часа на 15 октомври”, обясни Десислава Петрова.
Целта не е била източване на чувствителна информация, а затруднен достъп на потребителите до сайтовете.
Вече е образувано и досъдебно производство за компютърно престъпление, засягащо критична инфраструктура у нас.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.