Това е записано в годишния доклад на Global Network Against Food Crises

Глобалната мрежа срещу продоволствени кризи (Global Network Against Food Crises или GNAFC), основана от Европейския съюз и Организацията на обединените нации, публикува в сряда своя годишен доклад. В него се посочва, че цените на храните, торовете, енергията и товарите остават „доста над нивата отпреди COVID пандемията”, въпреки че те спаднаха донякъде след нахлуването на Русия в Украйна.

В доклада пише още, че в света 258 милиона души са били изправени пред остра продоволствена несигурност през миналата година (спрямо 193 милиона през 2021 г.). Войната в Украйна пък е оказала сериозно въздействие върху глобалните хранителни системи в допълнение към негативните фактори от пандемията и екстремните метеорологични условия.

Как се промениха доходите и разходите на българите за последните 10 години?

Руската военна инвазия се е отразила негативно върху производството и търговията с горива, торове и основни хранителни стоки, се казва още в доклада. Конфликтът също така е нарушил селскостопанското производство и търговията в Черноморския регион, което е допринесло за високите и нестабилни международни цени на храните през миналата година.

Ефектът на войната върху международните цени на храните беше частично смекчен от Черноморската инициатива за зърно и инициативата ЕС за солидарност. Така например Украйна е успяла да изнесе повече от 58 милиона метрични тона зърно, маслодайни семена и свързани стоки в периода май 2022 г. - март 2023 г.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.