Как с подкрепата на УНИЦЕФ Центърът по майчино и детско в здраве в Сливен помага на семействата

Здравето на децата няма цена. По-доброто здраве на най-малките обаче има. Четири милиона лева – толкова трябва да плати държавата, за да има всяка област у нас център за детско и майчино здраве, който да подпомага бременни жени и семейства с малки деца. Засега такова място си имат само в Сливен, но за него плащат от УНИЦЕФ. Как се спасяват детски животи и защо държавата все още не гледа в тази посока?

Мисия "Патронажна сестра" или как помагаш на жените да осмислят майчинството си

Още първите дни, след като Христина и синът ѝ Мирослав са изписани от родилното, със семейството се свързва Маргарета Атанасова. Предлага им да ги посети и да помогне на майката със съвети.

Маргарета Атанасова е патронажна сестра, която работи от години в Центъра по майчино и детско здраве в Сливен. Приема работата си като кауза.

„Услугата е напълно безплатна”, обяснява тя.

„В родилния дом нямат време и информацията, с която ни изписаха, беше оскъдна. След като дойде Марго вкъщи, обясни как да правя масажи, как да го поставям по корем, кога след хранене преди хранене, преди сън и така до ден днешен продължаваме със съветите, които са безценни за мен”, разказва Христина Славова.

Центърът в Сливен помага от 10 години за по-добър живот на деца и родители, но и спасява детски животи.

„За съжаление има и случаи, в които рисковете са толкова много, че сестрата се налага всеки ден за определен период от време да подкрепя семейството и майката, за да се избегнат рискове за живота на децата. Особено предизвикателно е, когато сестрите работят с майки, които са непълнолетни. Тогава помощта на сестрата е изключително критична. Това дете, което трябва да отглежда дете, да срещне адекватни насоки”, обяснява Снежана Радева, директор програми „Ранно детско развитие“ в Уницеф България.

Истории за спасени животи патронажните сестри имат много. Осоляване на бебе, деца без личен лекар, без храна, без грижа, без дом – тези случаи са част от живота на всяка една от жените, които работят в центъра. Затова възприемат работата си като мисия, която си струва да излезе извън пределите на Сливен.

„Аз казвам на всички майки: „Няма значение по кое време – може да ми звъните”. За мен няма значение. За мен това е удоволствие да им помогна, да се почувствам полезна”, казва Маргарета Атанасова.

Ако и вие вярвате, че всяко дете има право на грижа, любов и игра, можете да подкрепите Уницеф с есемес с цифра 5 на номер 1021 или на сайта dari.unicef.bg

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase