Снимка: iStock
Съветите на комисар Светлин Лазаров от Отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП
Как да се предпазим от дийпфейк съдържание в интернет? Комисар Светлин Лазаров от Отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП даде съвети в „Интервюто в Новините на NOVA”. Повод за разговора е последната измама в мрежата, в която водещата на NOVA Ани Салич обявява смъртта на инфекциониста доц. Атанас Мангъров, който в действителност е жив и здрав. Видеото рекламира хранителни добавки и медикаменти със съмнителен произход.
„Досега не са обявявали убийство в такива кадри, но киберпрестъпленията стават агресивен бизнес модел. Хората вече си позволяват да създават видео дийпфейк, за да продадат даден продукт”, посочи експертът. По думите му в тази индустрия са заети както специалисти в областта на маркетинга, така и на програмирането, дори в режисурата.
Фалшива новина за смъртта на доц. Мангъров обикаля мрежата
„Тази технология ще е част от нашия живот. Трябва да се научим да внимаваме в това, което ни се представя като информация в подобни клипове”, подчерта ком. Лазаров. Той призна, че майка му се е хванала на подобна измама с фалшиви наколенки. Специалистът разкри, че технологията за изработването на фалшивите видеа е изключително достъпна.
„Някой може да ни звънне по телефона и просто да ни задава контролни въпроси. От отговорите може да се направи войс дийпфейк”, алармира полицаят.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Калина Петкова