
Снимка: iStock
Тръмп наложи мита от 145% върху вноса на китайски стоки, Пекин отвърна с реципрочни мерки
Заформя се пълномащабна търговска война между Китай и САЩ, след като американският президент Доналд Тръмп наложи мита от 145% върху вноса на китайски стоки. Пекин беше категоричен, че вместо да се подчини, ще се бори до край срещу това, което възприема като принуда от страна на Вашингтон. И в отговор на американските тарифи той повиши собствените си мита върху вноса от САЩ от 34% до 84%. Какво означава тази ескалираща търговска война за световната икономика?
Колко е търговията между Китай и САЩ?
Стокообменът между двете икономики възлиза на около 585 милиарда долара за миналата година. САЩ обаче са внасяли много повече от Китай (440 милиарда долара), отколкото Китай от САЩ (145 милиарда долара). Това води до търговски дефицит на Вашингтон спрямо Пекин (бел.ред. - разликата между вноса и износа) от 295 милиарда долара през 2024 г. Това е значителен дефицит, равняващ се на около 1% от икономиката на САЩ. Но е доста по-малко от единия трилион долара – цифрата, която американският президент многократно повтори през миналата седмица.
Доналд Тръмп наложи значителни мита на Китай и по време на първия си мандат в Белия дом. Те бяха запазени и дори повишени от неговия наследник в Овалния кабинет Джо Байдън.
Снимка: gettyimages
Съвкупно тези търговски бариери спомогнаха за намаляване на дела на китайските стоки в общия внос на САЩ от 21% през 2016-а до 13% през миналата година. Така търговската зависимост на Вашингтон от Пекин е намаляла почти двойно през последното десетилетие. Но анализатори посочват, че част от китайския износ за САЩ е бил пренасочен през други държави от Югоизточна Азия.
И дават пример с наложените през 2018 г. от администрацията на Тръмп 30-процентни мита върху вносните китайски соларни панели. Но през 2023 г. Министерството на търговията на САЩ представи доказателства за това, че китайски производители на соларни панели са преместили производството си в държави като Малайзия, Тайланд, Камбоджа и Виетнам. И след това са изпращали готовите продукти към САЩ от тези страни, ефективно заобикаляйки митата. Новите „реципрочни“ мита на Тръмп, наложени и на тези държави, ще доведат до поскъпване на широк спектър от стоки, които в крайна сметка са с произход от Китай.
Какво внасят САЩ и Китай един от друг?
През 2024 г. най-голям дял от американския износ за Китай са имали соевите зърна – основна храна за приблизително 440 милиона свине в Китай. САЩ също така изнасят фармацевтични продукти и петрол за Пекин.
В обратна посока – от Китай към САЩ, се внасят големи количества електроника, компютри, играчки и батерии, които са жизненоважни за електрическите превозни средства. Най-голям дял от китайския внос в САЩ имат смартфоните, които представляват 9% от общия внос. Голяма част от тези мобилни устройства се произвеждат в Китай за Apple. Митата на САЩ спрямо Китай са един от основните фактори за спада в пазарната стойност на компанията през последните седмици – акциите ѝ са поевтинели с 20% за месец.
Снимка: gettyimages
Очаква се всички тези стоки да поскъпнат значително за американските потребители заради 20-проентните мита, наложени от администрацията на Тръмп, предупреждават анализатори. А сега, след като митото е увеличено до 104%, въздействието може да бъде пет пъти по-силно. Американският износ за Китай също ще поскъпне заради ответните мита на Пекин, което в крайна сметка ще навреди и на потребителите в азиатската държава.
Но отвъд митата, има и други начини, по които двете страни могат да си навредят взаимно чрез търговията.
Китай има ключова роля в рафинирането на редица важни метали за индустрията – от мед и литий до редкоземни изкопаеми. Пекин може да създаде пречки пред износа на тези метали за САЩ. Това вече се е случило с два метала – германий и галий, използвани във военното оборудване и екипировка като очила за нощно виждане и радари.
От своя страна САЩ могат да опитат да затегнат технологичната блокада на Китай, започната от Джо Байдън, като затруднят вноса на усъвършенствани микрочипове, които Пекин все още не може да произвежда сам. Търговският съветник на Тръмп Питър Наваро тази седмица предложи Вашингтон да окаже натиск върху други страни, включително Камбоджа, Мексико и Виетнам– да не търгуват с Китай, ако искат да продължат да изнасят за американския пазар.
Как това може да повлияе на други държави?
САЩ и Китай заедно съставляват огромна част от световната икономика – около 43% само за тази година, показват данните на Международния валутен фонд. Ако влязат в пълномащабна търговска война, която да забави растежа им или дори да ги тласне към рецесия, това вероятно ще навреди и на други икономики чрез по-бавен световен растеж. Глобалните инвестиции също биха пострадали.
Има и други потенциални последици. Китай е най-големият производител в света и произвежда много повече, отколкото населението му потребява. Вече има почти 1 трилион долара излишък в търговията със стоки – тоест изнася много повече, отколкото внася. А често произвежда тези стоки под реалната им себестойност заради вътрешни субсидии и държавна финансова подкрепа под формата на евтини заеми за привилегировани компании.
Снимка: gettyimages
Пример за това е стоманата. Съществува риск, че ако такива продукти не могат да влязат на американския пазар, китайските фирми ще се опитат да ги "изхвърлят" на други пазари. Докато това би могло да е от полза за някои потребители, то може да навреди на местните производители в други страни, заплашвайки работни места и заплати. Британската организация UK Steel предупреди за опасността от излишък на китайска стомана, която потенциално да бъде пренасочена към пазара на Обединеното кралство.
Ефектите от пълна търговска война между Китай и САЩ ще се усетят в целия свят, като повечето икономисти смятат, че последиците ще бъдат силно негативни.