Нарекоха го Папата на мира заради първите му думи

Новият папа е Робърт Превост от САЩ - първият американски понтифик в историята. Той е избрал името Лъв Четиринадесети. В първите си думи като наследник на папа Франциск, изречени от балкона на базиликата „Свети Петър”, 69-годишният Лъв ХІV, каза: „Мир вам!” и отправи послание за мир, диалог и евангелизация на църквата.

Папа Лъв ХІV: Мирът да бъде с вас

Лъв XIV носеше традиционната червена папска наметка, която Франциск отказа да облече при избирането си през 2013 г. Обърна се към тълпата на италиански и испански, но не и на английски.

Новият папа е ръкоположен за свещеник през 1982 г., а само три години по-късно се мести в Перу, но се връща редовно в Съединените щати, за да бъде пастор в родния си град. В Перу го помнят като човек, който работи с маргинализираните общества. В църквата го възприемат като фигура, която подкрепя продължаването на реформите на Франциск и споделя възгледите му за мигрантите, бедните и околната среда. Като кардинал той е оспорвал възгледите на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и пусна публикация, критикуваща депортирането на американски жител в Ел Салвадор от администрацията на Доналд Тръмп.

• 20:38 ч. Лъв XIV приключи първата си реч като папа.

Папа Лъв XIV очерта своята визия за Католическата църква - която „изгражда мостове” и участва в диалог.

• 20:28 ч. „Мир вам!”: Започна първата реч на новоизбрания папа Лъв ХІV.

„Нека мирът да бъде сред всички вас. Мир вам! Мир, който обезоръжава, който идва от Господ, който обича всички без никакви условия. Господ Ви обича, Господ обича всички вас. Обединени ръка за ръка с Господ вървим напред. Светът има нужда от неговата светлина. Стройте мостове чрез диалог. Благодаря на папа Франциск. Благодаря и на всички братя кардинали, които ме избраха”. С тези думи новоизбраният папа Лъв ХІV се обърна към събралите се на площад  „Свети Петър”. Именно заради тях той вече беше наречен Папата на мира.

• 20:25 ч. Новият понтифик се появи на балкона с изглед към площад „Свети Петър”.

• 20:15 ч. Обявиха името на новия папа - Робърт Превост, избрал да се нарича Лъв ХІV.

Новият папа е Робърт Превост от САЩ, първият американски понтифик в историята.

• 19:40 ч. На площад „Свети Петър” се появи оркестър заедно с Швейцарската гвардия.

Оркестър премина през събралото се множество във Ватикана. Редом с него вървеше швейцарската гвардия.

• 19:08 ч. Бял дим извести, че конклавът е избрал 267-ия папа.

След часове на напрегнато очакване и пет кръга на гласуване - конклавът избра новия папа.  Бял дим се издигна над Сикстинската капела, което означава, че Римокатолическата църква вече има нов водач. Камбаните на базиликата „Свети Петър” звъняха, за да известят новината.

Кой е Робърт Превост

Кардинал Робърт Франсис Превост, префект на Дикастерията за епископите и почетен архиепископ на Чиклайо, е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, щата Илинойс, САЩ. През 1977 г. постъпва в новициата (началния етап от монашеския живот) на Ордена на свети Августин в Сейнт Луис. На 29 август 1981 г. полага тържествени монашески обети. Учи в Католическия теологичен съюз в Чикаго, където получава диплома по богословие.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 27-годишна възраст орденът го изпраща в Рим, за да изучава канонично право в Папския университет „Свети Тома Аквински” (Ангеликум). Ръкоположен е за свещеник на 19 юни 1982 г. През 1984 г. получава лиценциат (напреднала степен) по канонично право, след което е изпратен в мисия в Чулукана, Пиура, Перу (1985–1986).

Вярващи с български знамена приветстваха новия папа на площад „Свети Петър”

През 1987 г. защитава докторска дисертация на тема: „Ролята на местния приор в Ордена на свети Августин”. Същата година е избран за отговорник по призванията и мисиите в провинцията на ордена в Олимпия Фийлдс, Илинойс. През 1988 г. е изпратен в мисионерската област Трухильо като директор на проект за обучение на бъдещи августинци в районите Чулукана, Икитос и Апуримак. Там е бил приор (1988–1992), отговорник по формацията (1988–1998) и преподавател на вече приели обетите (1992–1998). В архидиоцеза Трухильо служи като съдебен викарий (1989–1998) и преподавател по канонично, патристично и морално право в голямата семинария „Сан Карлос и Сан Марсело“.

Снимка: АП/БТА

През 1999 г. е избран за провинциален приор на провинцията „Майка на Добрия Съвет“ в Чикаго. След две и половина години е избран за генерален приор на ордена – пост, който му е поверен отново през 2007 г.

Първият папа, носил името Лъв – човекът, успял да спре Атила

През октомври 2013 г. се връща в Чикаго като преподавател и помощник-провинциал. На 3 ноември 2014 г. папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо, Перу, като го издига в епископски сан и му възлага титулярната епархия Суфар. На 7 ноември поема официално ръководството на епархията в присъствието на апостолическия нунций Джеймс Патрик Грийн. На 12 декември, в деня на Дева Мария от Гуадалупе, е ръкоположен за епископ в катедралата на своята епархия. От 26 ноември 2015 г. е епископ на Чиклайо.

През март 2018 г. става втори вицепрезидент на Перуанската епископска конференция. Папа Франциск го назначава за член на Конгрегацията за духовенството през 2019 г., а през 2020 г. и за член на Конгрегацията за епископите.

Снимка: АП/БТА

На 15 април 2020 г. папата го назначава за апостолически администратор на епархията Калао.

Преди две години папа Франциск избра Превост да замени Марк Уеллет като префект на ватиканския Дикастерий за епископите, като му повери задачата да избере следващото поколение епископи.

Политици от цял свят поздравяват новия папа

Периодът му като архиепископ в Перу е помрачен от обвинения в прикриване на твърдения за сексуално насилие, които са отречени от неговата епархия.

Какво се случва след белия дим

Между излизането на белия дим от комина над Сикстинската капела и появяването на папата на балкона измина близо час. Това е времето, в което избраният за папа се подготвя да се появи пред света и прекарва част от времето в така наречената „стая на плача”. Това е място, в което той облича папските одежди и има време да остане сам, за да овладее емоциите след избора и доверието, гласувано му от кардиналите.


Защо дълги години Ватиканът не иска папа от САЩ

Дълги години Ватиканът се противопоставя на идеята папата да е от Съединените щати заради статута на страната на суперсила и глобалното светско влияние на Вашингтон. Но роденият в Чикаго кардинал Превост беше един от ясните фаворити още преди започването на Конклава.  Новият папа Лъв ХІV е известен с това, че рядко се появява и говори публично.

ВСИЧКО ЗА ИЗБОРА НА НОВИЯ ПАПА ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Георги Генов