Находката разкрива погребенията от времето на траките до края на Първото българско царство

Некропол с над 100 погребения беше открит при разкопки край град Мартен, Русенско. Археологът от Русенския исторически музей Деян Драгоев попаднал на находката при проучвания на терена, през който ще минава газопроводът България – Румъния.

Некрополът разкрива приемствеността на погребенията от времето на траките до края на Първото българско царство.

Най-старите обреди датират от около 5-4 век пр.Хр., като има някои интересни ритуали, като например погребан войн с отсечена глава, положена в скута му, или погребения на кучета и други животни, с накити от злато и сребро.

Някои от скелетите са със счупени части на тялото. Този ритуал е свързан с опасенията от вампиризъм, на които са робували хората от преди векове.

Сред погребаните има и представители на Първото българско царство с характерните за епохата деформирани черепи. Още от деца те са били пристягани с ленти, за да се получи изменението във формата на главата, което било специфичен белег за сан и положение.

На места са запазени и останки от дървените ковчези.

Сред откритите предмети има керамика и стъкло от римско време.

Според експертите находката доказва, че някъде в района е имало тракийско селище, за което до този момент не е имало информация.

Очаква се на място да пристигне Виктория Русева, антрополог от БАН. Русенските археолози ще й предадат намерения костен материал за анализ. Находките ще се консервират и реставрират и ще бъдат подредени в изложба в Русенския музей.