Снимка: БГНЕС
Апаратът летя със скорост 4 пъти по-бърза от тази на звука и симулира кацане на Марс
Юнският тест на НАСА с марсианската "летяща чиния", изпратена в разредената атмосфера на Земята, е приключил успешно, въпреки частичното разкъсване на парашута ѝ, предаде БТА.
Изпращането на тежки апарати и евентуално на хора на Червената планета изисква тестове, които да имитират разредената ѝ атмосфера. Именно тази беше целта на изпитанията с подобния на "летяща чиния" апарат, кръстен Low Density Supersonic Decelerator, изпратен от НАСА на 57 900 метра над земната повърхност.
Според отчета на специалистите от американското космическо ведомство юнските тестове са постигнали целта си.
Апаратът летя със скорост 4 пъти по-бърза от тази на звука и симулира кацане на Марс
"Апаратът се представи много добре, като постигна планираната скорост и височина", коментира Иън Кларк от Лабораторията за ракетни двигатели към НАСА.
Експерименталният полет, който струваше около 150 милиона долара, бе управляван от
военноморска база на САЩ на Хавайските острови.
Други два теста са предвидени през 2015 година.
По време на изпитанията беше изпробван надуваем ринг с формата на поничка, който обхваща ръба на "летящата чиния" и се разгръща за една трета от секундата. По този начин се забавя скоростта на апарата от 4,3 Мах-а - над четири пъти скоростта на звука, до Мах 2.
Апаратът бе оборудван и с парашут с диаметър 30 метра. Той почти се разпадна при частичното си разтваряне. В следващите месеци НАСА ще съсредоточи усилията си за отстраняването на тази повреда при следващите тестове догодина.