Според тях трябва да се държат под око някои от по-отдалечените комети

Планетата Земя може да е изправена пред по-голям риск от астероиди, отколкото сме смятали досега, предупредиха група астрономи, според които трябва да се държат под око някои от по-отдалечените комети, пише АФП, цитирана от БГНЕС.

 

Повечето изследвания за възможността небесни тела да се ударят в Земята се фокусират върху обекти в астероидния колан между Марс и Юпитер, посочват изследователите. Според тях обаче откритието през последните 20 години на редица големи комети с големи орбити изисква разширяване на списъка с потенциални заплахи за Земята. 

Още по темата

 

Тези комети от лед и прах, чийто диаметър е между 50 и 100 км, имат нестабилни, елипсовидни орбити, които започват още отвъд Нептун – най-отдалечената от Слънцето планета в нашата система.

 

Техните траектории на движение пресичат тези на гигантите Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун, чиято гравитация понякога отклонява комети към Земята – веднъж на средно 40 000 – 100 000 години. С приближаването си към Слънцето и неговата топлина тези обекти започват да се разпадат, което създава тяхната характерна опашка.

 

“През последните три десетилетия ние инвестирахме много усилия в проследяването и анализирането на риска от сблъсък на Земята с астероид“, каза един от авторите на изследването Бил Напиър от Университета в Бъкингам. 

 

Въпреки предупрежденията на учените, според тях заплахата за земята от подобни комети не е непосредствена.