Последния път, когато пълна Луна изгря в небето на Коледа, беше през 1977 г.
Наблюдаваме пълна Студена Луна на Коледа. Астрономите ползват случая, за да припомнят близката връзка между Земята и нейния небесен спътник. Последният път, когато пълна Луна изгря в небето на Коледа, беше през 1977 г. и този феномен няма да се повтори до 2034 г.
Толкова близо и в същото време толкова тайнствена и недостъпна. Нито веднъж от 1977 г. пълнолунието не е съвпадало с Рождество Христово. Това обаче ще стане факт по обед днес. За да говорим за интересния феномен, се изкачваме на Саат тепе над древния Пловдив в компанията на астронома Петър Христозов.
Астрономът, поддържащ българския астрономически календар и създал програма за следене на звездите за НАСА, е ентусиазиран. 2015 г. беше една невероятна година, изпълнена с "лунни събития", включително и рядкото пълно затъмнение на Супер Луната през септември. Но сега ще бъде още по интересно.
"Луната ще бъде и високо над хоризонта, тъй като тя се намира на мястото, където е лятното слънцестоене. И ние ще я видим толкова високо, колкото виждаме Слънцето през лятото на 21 юни", разказва Петър Христозов.
Именно коледната луна ще се появи с първия здрач и ще свети в пълен блясък до изгрева на слънцето. Заради студените декемврийска дни, наричат още и Храстова и Студена луна, а защото това че е била под въпрос последната пълна луна в годината, известна е и като Дълга лунна нощ.
Има и още сцени от небесния спектакъл тази Коледа. Планетите от два месеца буквално танцуват. Всички тези небесни обекти ще са наблюдаеми с просто око.