Според учените на Червената планета е имало немалко количество водород

Преди стотици милиони години на Марс е имало зона, подходяща за микробен живот. До такова заключение стигна експертна група под ръководството на Джеси Тарнас от университета „Браун“. Според учените на Червената планета е имало немалко количество водород, предаде БГНЕС.

Как биха изглеждали къщите на хората на Марс? (СНИМКИ)

След анализ на данните, получени от орбиталната сонда „Марс Одисей“, експертите са установили наличието на торий и калий в марсианските скали и това им позволило да разберат в какви количества всяко от тези вещества, а също и уран, са присъствали в марсианските скали. Според тях наличието им е било достатъчно, за да започне процес, наречен "радиолиза на водата", тоест нейното отделяне под въздействието на йонизиращи лъчения, съобщава порталът МКРУ.

Съответните процеси биха могли да се появят върху достатъчно голяма площ, а освободената при това енергия би могла да захрани древните примитивни микроорганизми. Живите същества, източник на енергия, за които служат редица неорганични съединения, са съществували и на Земята – те се наричат хемолитотрофи.

Според учените литотрофните организми могат да съществуват на дълбочина над един и половина километра в продължение на стотици милиони години. Получените резултати могат да бъдат полезни при търсенето на живот на Марс.

Изследването е публикувано в списание "Earth and Planetary Science Letters“.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Ина Григорова