
Снимка: iStock
Това заяви френският министър на въоръжените сили за „Le Parisien”
Франция ще приеме на своя територия до 2 000 украински войници за обучение, заявява френският министър на въоръжените сили Себастиан Лекорню в интервю за вестник „Le Parisien”, публикувано вчера и цитирано от АФП.
Войниците ще бъдат зачислени за няколко седмици към френски военни подразделения, като обучението им ще бъде на три етапа, обяснява министърът. Първо ще преминат курс по обща бойна подготовка, после по изисканите от Киев специални умения, като логистика, и накрая обучение по предоставената материална част.
Зеленски: Дори 100 000 загинали руснаци във войната няма да накарат Кремъл да се замисли
Освен това Франция ще достави на Украйна системи за ПВО „Кротал”, добавя Лекорню, уточнявайки изявление от сряда на президента Еманюел Макрон. По думите на министъра предстои да бъде определено колко от 12-те системи „Кротал”, с които разполага сега Франция, ще бъде пратени на украинската армия.
Пред „Le Parisien” Себастиан Лекорню припомня, че от началото на конфликта Париж е пратил на Киев 18 гаубици „Сезар” и се готви да достави още шест, като обсъжда и доставката на ракетни установки „земя-земя” за залпов огън в отговор на молба от украинска страна, предаде АФП.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.