Дори малки необитаеми острови в Индийския океан бяха включени в изчерпателния списък

Почти нито една държава в света не беше пощадена от огромните мита на президента Доналд Тръмп. Дори малки необитаеми острови в Индийския океан бяха включени в изчерпателния списък.

Но една страна липсваше - Русия.

Един от най-големите противници на Съединените щати беше пропуснат от списъка на страните, обложени дори с 10-процентната базова тарифа - ход, който повдигна редица въпроси, като се имат предвид предишните приятелски отношения на Тръмп с руския президент Владимир Путин.

Но други страни, включително необитаемите остров Хърд, островите Макдоналд и Кокосовите острови, които имат население от 59 души и Свалбард и Ян Майен - острови в Арктическия кръг с приблизително 2000 души, бяха ударени от мита.

Министърът на финансите Скот Бесент каза пред Fox News в сряда, че Русия е освободена, тъй като САЩ не търгуват с тях поради тежки санкции, наложени на страната, след като нахлу в Украйна през 2022 г.

Лео Варадкар: Налаганите мита от САЩ са политическа грешка

Данните обаче сочат доста по-сложна картина.

След руската инвазия в Украйна, стойността на американската търговия с Русия е спаднала до най-ниските си нива от десетилетия. Но само миналата година Русия е изнесла стоки на стойност 3 милиарда долара за Съединените щати, сочат официалните данни на Вашингтон.

По-голямата част от износа на Русия за САЩ са радиоактивни химикали, азотни торове и платина. Те са вторият по големина износител на торове за САЩ. Тази цифра все още е по-висок от броя на вноса от други страни, засегнати от мита, като Фиджи, Парагвай или Албания.

Бесент напомни на хората, че други страни, които САЩ са санкционирали строго, включително Беларус, Куба и Северна Корея, също са били изключени от митата.

Тръмп може да е оставил Русия извън списъка като известна отсрочка, докато се опитва да посредничи за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, пише британският вестник „Индипендънт“. Изданието припомня, че Русия наистина е поискала от САЩ да премахнат някои от тези санкции по време на буксуващите мирни преговори.

Президентът Тръмп обаче наскоро заплаши да наложи мита на купувачите на руски петрол, ако Путин не се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня.

„Ако Русия и аз не можем да сключим сделка за спиране на кръвопролитията в Украйна и ако смятам, че това е по вина на Русия, което може и да не е, ще наложа вторични мита върху петрола, идващ от Русия“, каза Тръмп по време на интервю за NBC. 

„Това би означавало, че ако купувате петрол от Русия, не можете да правите бизнес в Съединените щати“, добави той. „Ще има 25% мито за целия петрол, тарифа от 25 до 50 пункта“, уточни Тръмп.

Какво означава за Европа икономическата буря, която Тръмп забърка с митата

Прессекретарят на Белия дом Каролайн Лийвит каза пред Axios, че Русия все още може да бъде изправена пред „допълнителни силни санкции“.

Администрацията на президента Тръмп е на път да осъществи голямо сближаване с Москва, което може да доведе до най-голямото пренастройване на отношенията след падането на Съветския съюз, пише „Уолстрийт Джърнъл“. Оставянето на Русия извън митата може да даде на Тръмп повече влияние в усилията му за мир.

„В момента Тръмп и Путин са в някаква връзка“, заяви пред изданието Александра Прокопенко, сътрудник в Евразийския център Карнеги Русия в Берлин. „Изглежда, че тези преговори за прекратяване на огъня не вървят толкова бързо, колкото очакваше администрацията на Тръмп, и те искат да имат повече влияние“, допълни тя.

Прокремълският вестник „Известия“ тълкува изключването на Русия от митата на Тръмп като „важен сигнал за някакъв вид нормализиране на отношенията с Америка“.

Британската ВВС пише, че това сближаване няма да е първото и коментира, че откакто Доналд Тръмп се завърна в Белия дом, е дал да се разбере, че е готов да възстанови американско-руските връзки.

Медията припомня телефонни разговори между Тръмп и Путин и преговорите на високо ниво между САЩ и Русия, както за Украйна, така и за дипломатическите връзки между Москва и Вашингтон. Говори се и за потенциално икономическо сътрудничество между двете страни.

Междувременно сенаторът републиканец Линдзи Греъм и сенаторът демократ Ричард Блументал обявиха ново законодателство, което ще наложи 500-процентови мита за страни, които купуват руски нефт, газ, уран или други продукти. Крайните мерки са опит Русия да се включи в добросъвестни преговори, според британския вестник Дейли мейл.

Други страни, останали извън митническия списък на Тръмп, са Канада и Мексико, най-големите търговски партньори на САЩ. Тръмп вече е наложил мита и за двете страни заради това, което той твърди, че не обръщат внимание на предотвратяването на трафика на фентанил през границите.