
Много икономисти оспорват теориите на президента
Митата, обявени от американския президент Доналд Тръмп, се превърнаха в централна тема по целия свят. Пряко или косвено са засегнати всички. Това прави още по-объркващо очевидното противоречие в действията и декларациите на президента на САЩ и неговото правителство.
Тръмп описва митата като мощен инструмент, който ще налее огромни средства в хазната на Съединените щати. Страната има нужда от това, на фона на огромния дълг, който обслужва федералното правителство и едно от най-важните обещания на Тръмп преди изборите - че ще намали данъците. Тръмп описва митата и като инструмент, с който ще бъде постигнато още нещо голямо - реиндустриализацията на Щатите. Теорията е, че след като митата направят вноса в САЩ неизгоден, чуждестранните компании ще трябва да преместят производството си на американска територия.
Влизат в сила митата върху вноса на автомобили от САЩ в Канада
Много икономисти оспорват и двете теории на Тръмп.
Очевиден проблем пред евентуалната реиндустриализация е, че за подобен процес е нужна стабилност и дългосрочни перспективи. Точно обратното е валидно за управлението на Тръмп, който сменя позициите си в рамките на няколко дни.
Освен това е много съмнително дали след дългия и скъп процес на планиране, сдобиване с разрешения, строеж, обучение на работна ръка, посрещане на високите изисквания за нива на заплащане и редица регулационни норми като опазване на околната среда, построеният в САЩ завод няма да произвежда продукция на значително по-висока цена в сравнение с вносните стоки, дори след начисляването на 104% лихва (каквато е декларираната ставка за Китай към 9 април).
Но голямото противоречие не е в това. То се състои в смесените сигнали от Тръмп и неговото правителство дали нововъведения режим "мита върху всичко" не е само тактика за преговори с (някои казват изнудване на) търговските партньори.
Димитър Лилков: Ако американските мита останат в сила дълго, ще пострада и България
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви във вторник, 8 април: „Не мисля, че има някакъв шанс Тръмп да отстъпи”. А икономическия съветник на Тръмп Питър Наваро посочи по FOX: „Това не е начин за преговори”.
Това би означавало, че Доналд Тръмп е твърдо решен митата да останат в сила и останалите държави трябва да правят плановете си спрямо този факт. Но само ден по-късно Тръмп каза на репортерите в президентския самолет, напът за поредния голф уикенд във Флорида, че "много зависи" дали ще използва митата като инструмент в преговори с държавите, както и че "митата ни дават голямо влияние в преговорите, винаги са го правели". Което пък би означавало, че митата не са твърдо в сила, а само инструмент за натиск върху ответната страна в евентуални преговори.
Но часове по-късно Тръмп противоречи сам на себе си с гневна публикация в социалните мрежи, в която каза, че "митата са тук за постоянно" и с главни букви написа: "МОИТЕ ПОЛИТИКИ НИКОГА НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНЯТ". Което оставя впечатлените, че не само евентуалните инвеститори, които биха реиндустриализирали САЩ, са на тъмно каква е политиката и спрямо какво да планират, а дори Тръмп и неговото правителство не са наясно.