
Снимка: iStock
Решението на американския президент разтревожи „Уолстрийт”
Въвеждането на мита за много страни по света от президента Доналд Тръмп миналата седмица доведе до срив на фондовия пазар. Решението му разтревожи ръководителите на „Уолстрийт” и засили притесненията на много икономисти, че САЩ може да изпаднат в рецесия, пише „Асошиейтед прес”.
Американският президент описва ограниченията като мощен инструмент, който ще налее огромни средства в хазната на САЩ. Страната има нужда от това на фона на огромния дълг, който обслужва федералното правителство. Едно от най-важните обещания на Тръмп преди изборите беше, че ще намали данъците. Той описва митата и като инструмент, с който ще бъде постигнато още нещо - реиндустриализацията на страната. Теорията е, че след като митата направят вноса в САЩ неизгоден, чуждестранните компании ще трябва да преместят производството си на американска територия.
Увеличенията са толкова големи и влизат в сила толкова бързо, че е вероятно да бъдат разрушителни за икономиката, дори ако бъдат частично отменени чрез преговори през следващите седмици или месеци, казват икономисти.
Очевидното противоречие в плана на Тръмп за митата
Специалистите от „Goldman Sachs” изразиха опасения, че шансовете САЩ да изпадне в рецесия, при която икономиката да се свие, а безработицата да се повиши, са нараснали до 45% от 35% миналата седмица.
Икономистите от „JPMorgan Chase & Co" пък смятат, че възможността е над 50%. От банката прогнозират инфлацията да достигне 4,4% до края на тази година спрямо 2,8% в момента.
Ако тарифите останат в сила за продължителен период от време, те вероятно ще повишат разходите за бизнеса. Това може да намали желанието им да наемат служители, да инвестират в ново оборудване или да се разширят на нови пазари. Икономиката може да започне да се свива, след като се увеличи с 2,8% през 2024 г. Засега повечето ѝ показатели са стабилни. Работодателите са отворили повече работни места от очакваното през март, съобщи правителството миналата седмица, а съкращенията остават исторически ниски.
Все пак проучванията показват, че потребителите и фирмите са все по-загрижени за икономическите последици от митата.
Признаците, че рецесията е неизбежна
Обикновено рецесия настъпва, когато икономиката удари някакъв шок - като пандемията от коронавирус през 2020 г. или кризата през 2007 г. Все още не е ясно дали тарифите ще имат достатъчно голямо въздействие, за да обърнат икономиката назад.
Икономисти от „Wells Fargo“ изчислиха, че средната американска тарифа ще скочи десетократно до около 23%, когато всички мита са в сила.
САЩ ще наложат на Китай мита от 104 процента от сряда
Такава промяна „практически за една нощ ще хвърли пясък в зъбните колела на глобалните вериги за доставки по начини, които не сме виждали от пандемията и може би от Втората световна война“, пише експертът Шанън Грейн.
Сигналите, които показват, че е започнала рецесия
Най-ясната червена лампа ще е скокът на безработицата. Седмичният доклад на правителството за броя на хората, търсещи обезщетения за липсата на работа, който се публикува всеки четвъртък, се следи внимателно за признаци на нарастващи съкращения. Засега заявленията за помощ остават доста ниски, според историческите стандарти.
Факторите, освен митата, които могат да забавят икономиката
Администрацията на Тръмп продължава с масови съкращения на работни места във федерални агенции, като Министерствотото на здравеопазването и човешките услуги. И казва, че ще намали държавните разходи. И двете могат да натежат на икономиката, поне в краткосрочен план.
И дори ако някои от митата, наложени на 2 април, бъдат оттеглени или намалени, несигурността около търговските политики на администрацията на Тръмп вероятно ще обезкуражи разходите от страна на бизнеса или потребителите.
След три дни на спадове: Световните пазари започнаха леко да се възстановяват
Не е ясно, например, дали компаниите ще построят повече фабрики в САЩ - тъй като тарифите имат за цел да насърчат - ако не знаят колко дълго ще продължат тарифите.
Кой решава кога е започнала рецесията?
Рецесиите се обявяват официално от неясно звучащото Национално бюро за икономически изследвания. Тоест, група икономисти, чийто комитет определя рецесията като „значителен спад в икономическата активност, който се разпространява в цялата икономика и продължава повече от няколко месеца“.
И все пак организацията обикновено не обявява такъв период, докато не е започнал, понякога дори година след това.
Припомняме, че на 2 април Тръмп обяви търговска война на целия свят. По време на събитие, наречено „Денят на освобождението”, той наложи мита на почти всички държави за широк диапазон от стоки.
„Това е нашата декларация за независимост”, заяви Тръмп на събитие в Розовата градина в Белия дом. И обяви, че въвежда незабавно налози от 20% до 64%.
Американският президент обвини Евросъюза, че налага 39% на американски стоки и затова отговарял с въвеждане на мито от 20%. Всички стоки от Великобритания - с 10 на сто.
„В много случаи приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията. Най-накрая поставяме Америка на първо място”, каза Тръмп, цитиран от "Ройтерс".
„Денят на Освобождението”: Тръмп обявява големия си план за налагане на мита
„Ние субсидираме много страни и поддържаме бизнеса”, добави той по отношение на търговските партньори на САЩ, по-специално Мексико и Канада.
„Търговските дефицити вече не са просто икономически проблем. Те са национална извънредна ситуация”, посочи още американският президент.
Стоките, произведени в дългогодишния съюзник на Вашингтон - Южна Корея, ще се облагат с 25%, от Япония - с 24%, а от Индия - с 26 на сто.
Канадската индустрия се подготвя за ефектите от новите американски тарифи
25% ще се плаща за всички произведени в чужбина леки и лекотоварни автомобили, двигатели, трансмисии, литиево-йонни батерии, дори и автомобилни гуми.
Показвайки таблица на гостите, той обясни, че Китай налагал мита на Съединените щати в размер на 67%, затова Вашингтон ще отговори с 34 на сто. Тръмп заяви още, че обявените от него мита ще доведат до „инвестиции в размер на 6 трилиона долара“.
ТЪРГОВСКА ВОЙНА: ВСИЧКО ЗА МИТАТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Габриела Винарова