Инкубационният период на заболяването е 8 дни, а те пътуват дотук по-дълго, обясни тя

„Рискът е малък. Бежанците, които идват в България, докато стигнат и преминат сухопътната граница, минават много дълъг път, който е много по-дълъг от инкубационния период”. Това заяви националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова относно опасностите в България да стигне вирусът на Ебола.

Още по темата

 

В края на седмицата Световната здравна организация обяви епидемията от Ебола за глобална заплаха, която изисква извънредни усилия. Епидемията, връхлетяла Либерия, Сиера Леоне, Гвинея, Нигерия, вече причини смъртта на над 900 души. Заразените са повече от 1 700 и разпространението на болестта продължава. Засега ваксина няма. Работи се по експериментални средства. А смъртността е над 50%.

 

Това поставя все повече въпроси за опасността заразата да се пренесе и у нас. 

 

Директни полети от Африка за България няма, а чужденците, които пристигат у нас, вече са минали и през друго летище в Европа, където минава през термокамери.

 

„Мерките на летището са сигурни. 100% сигурност обаче никой за нищо не може да даде”, коментира професор Кожухарова. „Бежанците у нас не крият риск от зараза с Ебола”. 

 

 

По сериозен проблем в момента в България е рискът от зарази след наводненията.