"Да се провери охраната във всички училища", призова Емануил Манев
„Вчера нямаше адекватна реакция на възрастните, когато се случи инцидента. Не съм го очаквала. Мислех, че охраната веднага ще се намеси, но явно трябваше да се намеси наш учител и той да пострада. Тази охрана трябва да бъде махната, защото аз не се чувствам защитена. По всяко време може да ви се случи нещо. Намесиха се наши съученици и една учителка. Охранителят седеше отстрани и някои ми казаха, че се смеел. Не мога да си представя да остана тук още една година и да ме е страх”, разказа за „Здравей, България” едно от момичетата от 11-и клас, станали свидетел на бой в 23 СОУ в София, където 16-годишен младеж бе намушкан с нож от друго момче.
А как си обясняват учениците агресивната постъпка на нападателя?
„Лоша компания или може би родителите са го изпуснали. Макар че невинаги са виновни родителите. Може би и ние сме виновни, защото не внимаваме и не се съобразяваме с нищо. Освен охраната, и учителите да пребъркат учениците, няма как да хванат някой с оръжие. Искам 23 СОУ да бъде толкова спокойно, колкото беше, когато дойдох тук преди 6 години”, добави ученичката от 11-и клас в 23-о СОУ.
„Охраната е обучена, но тя има определени ангажименти. Вчера в късния следобед видях какво се е случило. Охранителят е държал един от учиниците, за да предотврати тяхното сбиване. Ножът е изваден, когато момчето се е освободило от охранителя, тръгнал надолу и е извадил ножа”, разказа директорът на училището г-жа Чанева.
Охранителят обаче отказа да коментира случая пред камера.
Директорът на 23-то СОУ се зарече пропускателният режим на учиниците да бъде променен.
„Кристиян е наш ученик от 3 години. Той е извървял дълъг път с екипа от учители, с психолога, но дотук ще бъде моят коментар”, добави директорката.
„Досега за Кристиян не сме получавали информация за влошено поведение, за отсъствие от училище. Тепърва ще се срещнем с родители му и ще видим от каква подкрепа има нужда. За нас всички деца са в риск, както пострадалато, така и нападателят. С Кристиян работим ние. С другите две деца ще работят от дирекция „Закрила на детето” – Оборище”, обясни Миглена Аръшева от отдел „Закрила на детето” към дирекция „Социално подпомагане" – Слатина.
„Щом стигнахме дотам, че децата ни искат да имат сигурност в училище, сме стигнали до много лоша ситуация. Според мен трябва да се затвори периметърът до училището. Трябва да изолираме децата от всички тези оръжия, агресия вътре в училището. Затваряме с хубава ограда двора на училището, поставяме охранители на входа, пропускателен режим, проверяваме за внасянето на оръжие и на опасни вещества. Има достатъчно училища, които вече са въвели тази система в България. Къде е по-важна исгурността – в едно учреждение или в училищата? В учреждение може да изчакаме да ни проверят багажа, а в училище не може?”, попита специалистът по охрана Емануил Манев.
По думите му половината от момчетата, а и някои от момичетата, над 14 години носят ножове. И даде пример от страната: „В Стара Загора стартира такъв проект. Едно от училищата в града вече е с пропускателен режим, с карти”.
„Навсякъде камерите трябва да са при охраната, а не при директора. Кой от МОН ще отиде да провери охраната? Нека да проверим охраната във всички училища”, призова специалистът по охрана Емануил Манев.
Повече по темата гледайте във видеото.