Магистратите се произнесоха по жалба на пожарникар от Белгия

Дежурството, което работникът дава в дома си, като е длъжен да се отзове на повикване от работодателя в кратък срок, трябва да се счита за "работно време", реши Съдът на ЕС в Люксембург, съобщава вестник "Сега". 

Работодателите у нас дължат над 30 млн. лв. на служителите си (ВИДЕО)

Той се произнесе по жалба на пожарникар от Белгия. Задължението за физическо присъствие на определеното от работодателя място, както и задължението за явяване на работното място в кратък срок ограничават твърде съществено възможността работникът да се посвети на други дейности, казват съдиите.

Да се намали ли работната седмица на 4 дни?

В противопожарната служба в белгийския град Нивел работят професионални огнеборци и доброволци, които участват наравно в работата на службата и дават редовни дежурства и такива "на разположение". 

РАБОТА ПОД СТРЕС: Всеки пети работи в изнервена среда

Местният гражданин Руди Мацак, който работи в частна компания, постъпва като доброволец в службата през 1981 г. През 2009 г. той завежда дело срещу градската управа, за да получи парична компенсация за дежурствата си "на разположение" от дома, които според него трябва да се отчитат като работно време. Получава отказ и обжалва в трудовия съд в Брюксел, който се допитва до Съда на ЕС дали определението за работно време по смисъла на европейското законодателство може да се приложи в случая на Мацак.

Експерти призоваха за "тих час" на работното място

В решението си магистратите заявяват, че всички страни от ЕС трябва да прилагат определението от директивата за "работно време" и "за време за почивка" по отношение на огнеборците, наети в обществените противопожарни служби.

Европейската директива не позволява на страните да прилагат друго определение за "работно време", макар че директивата позволява на страните да прилагат още по-благоприятни мерки за защита на безопасността и здравето на работещите. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.